Čistit si zuby nestačí

Čistit si zuby nestačí

Když jsme byli malé děti, nemuseli jsme se o nic starat, a i přes to se nám často dostávalo té nejlepší a nejpravidelnější péče. Rodiče nám plánovali preventivní prohlídky u lékařů, kontrolovali, jak často a dobře si čistíme zuby, jestli si umýváme ruce před jídlem a spoustu dalších věcí. I my sami potom když máme děti, je pro nás starost o ně na prvním místě a většina z nás by si nedovolila cokoliv, co se týče zdraví dítěte, zanedbat. Tedy s ním navštěvujeme lékaře mnohdy s každou hloupostí a na pravidelné prohlídky bychom nejraději ještě častěji než je nutné. Zkrátka nechceme nic zanedbat. Děláme to tak ale i u sebe?

Když vyrosteme, spousta z nás jakoby na vše co jsme se naučili zcela zapomněla. Máme pocit, že když jsme dospělí a máme své děti, na péči o naše zdraví jednoduše nezbývá čas či dokonce není vůbec důležitá. Opak je ale pravdou.

Čím jsme starší, tím hůře se naše tělo regeneruje a tím vážnější pro nás mohou být následky zanedbání zdravotní péče. Pokud nás trápí například pravidelné a silné bolesti břicha nebo jiný akutní problém, který nás zkrátka donutí začít jednat, doktora nakonec navštívíme. S preventivními prohlídkami, které bychom měli absolvovat, i když nám podle nás zrovna nic není, to už je ale obtížnější.

Jedním z lékařů, které bychom měli navštěvovat v pravidelných intervalech jsou zubaři. Žel bohu je však mezi pacienty tento specialista jedním z nejméně oblíbených, a proto se mu snažíme ze všech sil vyhnout, pokud to není vyloženě nutné. Problém ale je, že ne každý problém se musí hned začít projevovat a čím později se na něj přijde, tím horší může mít následky. K zubaři se totiž z daleka nechodí jenom se zubním kazem.

Zubní kámen nebo začínající onemocnění dásní se mohou v případě, že je budeme přehlížet rozvinout ve vážný problém. Navíc většina hlavních onemocnění ústní dutiny, kterými jsou zubní kaz a zánět dásní, v prvních a dobře léčitelných fázích často žádné potíže neprojevuje. Je potom na nás si rozmyslet, zda je pro nás větší problém strávit u zubaře asi půl hodiny dvakrát za rok a nebo k němu několik let nejít a potom u něj trávit skoro každý den s palčivými problémy.

Spousta lidí nejen že pravidelné prohlídky u zubaře nedodržují, ale ani nevědí, jak často by správně měli chodit. Zubní prohlídka by měla probíhat nikoliv jednou ale dvakrát ročně a to s odstupem pěti až šesti měsíců. Toto pravidlo platí pro většinu lidí se zdravým chrupem. U těhotných žen se ale například doporučuje návštěva zubaře třikrát za dobu těhotenství a lidem se zubní náhradou naopak jako prevence stačí jedna návštěva ročně.

Včasná návštěva zubního lékaře a důkladná zubní péče nám totiž ušetří nejen nepříjemné bolesti, ale také peníze. Zubní implantáty totiž dnes nejsou vůbec levnou záležitostí.