Co dělat, když vás nemoc zastihne mimo domov?

Co dělat, když vás nemoc zastihne mimo domov?

Nemoc si bohužel nevybírá, kde vás zastihne. Člověk se celé léto těší na dovolenou, pak odjede na druhý konec republiky a po jednom dni ho skolí horečka. Nebo trávíte celé léto na své chatě a lékaře máte ve svém původním městě. V takovém případě se člověku chce málokdy jezdit domů, zvlášť, když je cesta daleká a člověku není vůbec dobře, nebo když jste na dovolené s rodinou, která si ještě zbytek týdne může užít výlety. Co v takovém případě dělat? Na cestu do nemocnice horečky úplně nejsou, ale na cestu domů také ne.

Můžete navštívit praktického lékaře v místě, kde se právě nacházíte. Lékař by vás měl přijmout i když nejste jeho registrovaný pacient. Pro lékaře se jedná o tzv nepravidelnou péči, kterou, pokud jste pojištěni u smluvní pojišťovny lékaře, pojišťovna lékaři proplatí a nemusíte se tak ani bát poplatků. Pokud lékař s vaší pojišťovnou smlouvu nemá, je situace o něco komplikovanější. V takovém případě pojišťovna vyšetření uhradí pouze pokud se jedná o tzv. neodkladnou péči – tedy taková zdravotní péče, jejímž účelem je zamezit nebo omezit vliv náhlých stavů, které bezprostředně ohrožují život nebo zdraví, nebo způsobují intenzivní bolest. Tedy angína s vysokými horečkami by se za takový případ dala považovat, ale se zvrtnutým kotníkem to bude složitější.

O turisty a rekreanty v Jizerských horách pečuje praktický lékař Josefův Důl. Ordinace MUDr. Stuchlík Karel nabízí komplexní zdravotní péči pacientům od 14 let, v rámci akutní péče poskytuje ošetření i dětem. Ordinace lékaře je vybavena moderními přístroji, jako je EKG, CRP, rehabilitační ultrazvuk a laser a glukometr. Kromě klasické péče v ordinaci nabízí také návštěvní službu. MUDr. Karel Stuchlík se praktickému lékařství věnuje již více než 20 let a má tak opravdu mnoho zkušeností.