Neurologie se zabývá onemocněními a poruchami nervové soustavy. Může tak mimo jiné pomoct s migrénami, nespavostí nebo bolestmi zad. Také se zaměřuje na diagnostiku a léčbu svalových křečí a tiků, třes rukou a nohou nebo řeší příčiny a léčbu mdlob. Pokud máte z nějakého důvodu podstoupit neurologické vyšetření, nemáte se vůbec čeho bát. Lidé se však vždy bojí neznáma a často i lékařů, a proto je dobré vždy vědět, do čeho člověk jde.
Na návštěvu neurologické ambulance se nemusíte nijak připravovat předem. Na začátku vaší návštěvy potřebuje lékař sestavit vaši anamnézu a bude vám tedy klást otázky týkající se předešlých onemocnění, chorob v rodině, a ačkoliv se vám mohou některé otázky zdát příliš osobní, je dobré lékaři vše říct upřímně, aby měl jasno o vašem zdravotním stavu a nezapomněl na nějakou důležitou skutečnost. Během rozhovoru také lékař zjišťuje informace o stavu vědomí pacienta. Následuje vyšetření hlavových nervů, které většinou obnáší několik jednoduchých testů. Neurolog například sleduje pohyby vašich očí, popřípadě se obličeje dotkne jemnou štětičkou, aby věděl, jak reagujete na podměty. Někdy neurolog zkoumá také čich a chuť.
Každý jistě v nějakém filmu viděl, jak lékař poklepává pacientovi například na koleno a sleduje, jak mu bude noha reagovat, Ano i toto je součástí neurologického vyšetření a lékař tak zjišťuje reflexy i mimovolné pohyby svalů. Výsledek základního vyšetření se dozvíte okamžitě po jeho skončení. Toto vyšetření totiž jen určuje směr, na jaké testy bude třeba dále přistoupit a na co se zaměřit. Ani těch však není třeba se bát, většinou se jedná o některou zobrazovací metodu, která lékařům dovolí nahlédnout “do hlavy”. To vám lékař vše vysvětlí a řekne vám co dál.