S přicházející zimou hrozí stále větší riziko nemocí, zejména potom nechvalně proslulé chřipky. Jedná se o nemoc, která může mít i v dnešní době vyspělé medicíny smrtelné následky a která je vysoce infekční a dokáže každoročně rozpoutat epidemii. Stejně jako u všech nemocí platí, že nejlepší obranou proti ní je prevence.
Co tedy přesně je chřipka a jak se šíří? Jedná se virové onemocnění a je to prudký zánět dýchacích cest, který je po uplynutí inkubační doby spojen s rychlým nástupem horečky (i nad 39 °C), třesavkou, bolestí kloubů i hlavy a pocitem schvácenosti. Její výskyt je omezen na určité období, většinou začátkem ledna a v noru, které se nazývá chřipková sezona a v této době její nákaza hrozí nejvíce. Nekomplikovaná forma chřipky sama odezní během jednoho až dvou týdnů. V případě, že se nemoc zkomplikuje, a to nejčastěji zápalem plic nebo zánět vedlejších nosních dutin, může vést až ke smrti.
Nejvíce jsou komplikacemi u tohoto onemocnění ohroženi senioři, děti a lidé s chronickým onemocněním plic, srdce a dalšími. Chřipka se šíří kapénkovou infekcí, tj kašláním a kýcháním. K základní prevenci patří zvýšená hygiena, ale i ohleduplnost ostatních. Pro ty, kteří si nemohou dovolit dlouho v práci chybět nebo jsou ohroženi komplikovanou formou tohoto onemocnění je potom vhodné uvažovat o očkování proti chřipce, které je zároveň nejspolehlivější ochranou proti nemoci.
Proti chřipce je třeba se nechat očkovat dostatečně dopředu před vypuknutím chřipkové sezony, což je v říjnu až listopadu. Většinou by měla být vakcína proti chřipce dostupná u vašeho obvodního lékaře, v Moravskoslezském kraji můžete zkusit MUDr. Barbaru Monczkovou. Očkování je účinné po dobu jednoho roku. Pro lidi nad 65 let nebo ty, kterým vzhledem ke zdravotnímu stavu hrozí komplikace je očkování zdarma. Po roce je třeba nechat se přeočkovat. Vakcína se vám jistě vyplatí, ušetříte si mnoho nepříjemností i nemocenskou.