I děti mohou trpět srdečním onemocněním

I děti mohou trpět srdečním onemocněním

Jak se říká, zdraví je vždy na prvním místě a u dětí to platí dvojnásob. Jakmile se nám narodí miminko, kromě toho krásného začíná také kolotoč obav a starostí o to, aby se mělo dobře. Chceme pro něj ten nejlepší možný život a děláme vše proto, abychom mu ho dopřáli. Snažíme se ho uchránit před špatnými lidmi, životním zklamáním, neúspěchem, zlomeným srdcem a ze všeho nejvíc před zdravotními problémy.

Zdraví dítěte je pro každého rodiče ta nejdůležitější věc na světě. I obyčejná viróza nebo nachlazení, při které se náš malý poklad necítí dobře a my nevíme, jak mu co nejrychleji ulevit, nám dělá velké vrásky. A co teprve, když by onemocnělo něčím mnohem závažnějším.

Jedním ze závažných problémů, které mohou kromě dospělých potkat i děti, je onemocnění srdce. Zatímco s vrozenou srdeční vadou však jako rodiče nic nezmůžeme, té získané můžeme předcházet.

Podobně jako u dospělých škodí srdci i u dětí obezita či stres. Pokud budeme našim dětem pravidelně dopřávat jídlo z fastfoodů a nebudeme dbát na jejich dostatečný pohyb, může se to velmi brzy odrazit na jejich zdraví. Zdravý životní styl, dostatek volného času a odpočinku by proto měly mít při výchově dětí zásadní význam. Žádný extrém ale není zdravý, a proto bychom měli dávat pozor také na přetěžování dětí sportem. I ten totiž může mít na srdeční zdraví nepříznivý vliv. V podobném ohrožení kardiologickým onemocněním tak může být dítě, jehož rodiče ho pravidelně krmí nezdravým jídlem a dítě, které má každý den několikahodinové náročné fyzické tréninky. Tohle jednostranné přetěžování, které vede k vyčerpávání dětského organismu, může mít za následek vznik řady civilizačních chorob a může vést i k onemocnění srdce.

Zatímco kardiologů pro dospělé je celá řada, odborníků na nemoci dětského srdce už je pomálu. Pokud naše dítě trápí kardiologické potíže, měli bychom vyhledat odborníka. Ideálním stavem je, když je dětský kardiolog zároveň pediatrem, ke kterému můžeme s dítětem docházet také na pravidelné preventivní prohlídky, nebo když dítě onemocní. Jedním z takových doktorů je MUDr. Pavel Vacovský, který provozuje ordinaci pro děti a dorost a dětskou kardiologii. Tohoto dětského lékaře však můžeme navštívit také v případě, že není praktickým lékařem našeho dítěte. Dětskou kardiologii provozuje ve zvláštní ordinaci ve Žďáru nad Sázavou a ve Svitavách. Lékař poskytuje komplexní kardiologickou péči, diagnostiku a léčbu chorob srdce, cév a krevního oběhu. Pokud si nejsme jistí ohledně zdravotního stavu našeho dítěte, můžeme se k panu doktorovi objednat také na konzultaci.