I oči potřebují v létě zvýšenou ochranu

I oči potřebují v létě zvýšenou ochranu

V létě považujeme za samozřejmé chránit své tělo před nebezpečnými slunečními paprsky, používáme opalovací krémy, nosíme čepice a klobouky a více si hlídáme pravidelný pitný režim. Nezbytným nejen módním doplňkem každého letního outfitu by však měly být ještě i sluneční brýle. Nejen kůže čelí zvýšenému náporu UV záření, ale i náš důležitý smysl je v ohrožení. Sluneční brýle bychom měli za slunečných dnů mít nasazené pořád, čepice sice brání dopadání přímého světla, ale odražené paprsky od vodní hladiny nebo jiného jasného povrchu mohou naše oči poškodit stejně snadno jako přímý pohled do slunce. Poškození rohovky se projeví ostrou bolestí, pálením a zarudnutím, které může být komplikováno infekcí a může mít trvalé následky.

Nejenom však sluníčko může být nebezpečím pro zdravý zrak. V létě více sportujeme a celkově jsme aktivnější. Kamínky, štěrk nebo dřevo létající při venkovních aktivitách, chemikálie v bazénu nebo zbrklé hry a nerozumná rozhodnutí jsou riziky pro oči. Obzvlášť pozor na sporty s malými míči, blbnutí s dětskými pistolkami nebo práce, při kterých odlétají malé úlomky. Mít nečistotu v oční bulvě není nic příjemného, jak jistě potvrdí mnozí pacienti oční ambulance MUDr. Silvie Charbutové. Přitom se většině nepříjemnostem můžete vyhnout velmi jednoduše, stačí používat ochranné brýle.

Ženy by si potom nejen v létě měly dávat pozor, aby se správně a pořádně odlíčily a nedostaly se do očí zbytky make-upu, které by mohly způsobit zánět. Stejně tak lidé, kteří nosí kontaktní čočky by měli dbát zvýšené opatrnosti u jejich nošení. A i když je pod mrakem nebo slunce přímo nepálí, UV záření má stále své nebezpečné účinky. Dejte si tedy na výběru slunečních brýlí záležet a ujistěte se, že mají UV filtr, jsou vám pohodlné a nevybírejte pouze podle vzhledu.