I vaše srdce potřebuje preventivní péči

I vaše srdce potřebuje preventivní péči

Věděli jste, že až třetina obyvatel ČR umírá v důsledku nemocí srdce? Nejčastěji je na vině chronická ischemická choroba srdeční, následuje srdeční selhání a akutní infarkt myokardu. Zákeřnost těchto onemocnění spočívá v tom, že jsou často dlouhou dobu bez příznaků. Proto i když se právě cítíte zdravím, nebo si říkáte, že občas přece srdce prudce buší každému, rozhodně byste neměli podceňovat preventivní prohlídky u svého praktického lékaře.

Na preventivní prohlídku u svého praktického lékaře pro dospělé máte nárok každé dva roky. Součástí každé takové prohlídky jsou i vyšetření zaměřená na nemoci srdečně-cévního systému. Lékař vám provede kompletní fyzikální vyšetření, jehož součástí je i poslech srdce a plic a kontrola krevního tlaku. Jakmile dosáhnete čtyřiceti let a poté každé čtyři roky máte nárok na kontrolu činnosti srdce pomocí EKG. Díky tomu může lékař odhalit i sebemenší odchylky od pravidelného rytmu a včas vás poslat na dodatečná vyšetření za odborníky a zahájit včas léčbu. Vyšetření u kardiologa zpravidla probíhá na základě doporučení od praktického lékaře, takže pokud vás občas trápí silné bušení srdce, dušnost, tlak na hrudi nebo závratě, vydejte se v první řadě za svým praktikem. V Praze můžete navštívit ordinaci MUDr. Kateřiny Bešíkové na Podolské ulici. Tato zkušená lékařka ordinuje každý den od rána do dvou hodin a čtvrtky přijímá pacienty odpoledne. Na vyšetření je vždy třeba se telefonicky objednat.

Součástí každé preventivní prohlídky je mimo zaměření se na srdečně cévní onemocnění i celá řada vyšetření. Zdravotní problémy spolu často souvisí a nezřídka kdy za ně může sedavý způsob života, nadmíra stresu, nezdravá strava, kouření a nedostatek pohybu. Proto i vy dělejte vše po své zdraví a zamyslete se nad svými návyky. A objednejte se na preventivní prohlídku ke svému praktickému lékaři.