Jak přežít vedra ve zdraví

Jak přežít vedra ve zdraví

Vlny veder už pomalu začínají být nesnesitelné, člověk má pocit, že snad nikdy neskončí a zoufale se snaží aspoň nějak ochladit a ve zdraví se dočkat večera, kdy aspoň trošku teplota klesne. Ovšem ani tropické noci nepřináší kýženou úlevu a rizika pro zdraví neustále rostou. Varování od lékařů před vedry a zásady co dělat, abychom se vyhnuli problémům slyšíme neustále, s jejich dodržováním je to však už horší. Stačí sednout do přehřátého dopravního prostředku a máme úpal ani nevíme jak. Co tedy dělat, abychom rizikům předešli a jaká je první pomoc u nejčastějších “onemocnění” z tepla?

Klasické zásady, jako dodržovat pitný režim a vypít tři litry vody denně, vyhýbat se dlouhému pobytu na přímém slunci, obzvlášť pak mezi jedenáctou a třetí, nosit vzdušné oblečení a pokrývku hlavy nebo to nepřehánět s fyzickou námahou by měl každý dodržovat za všech okolností po celé léto. Jedině tak můžeme zabránit nejhoršímu. Co se však s naším tělem děje, pokud něco z toho podceníme a co s tím?

Bledost, únava, nevolnost, bolest hlavy nebo zrychlený tep a tmavší moč signalizuje dehydrataci. Při doplnění tekutin se vyhněte sladkým nápojům, kávě a samozřejmě alkoholu. Nejlepší je minerálka nebo iontový nápoj, protože doplní i potřebné minerály. Horečka, zrychlený pulz, únava a suchá pokožka jsou zase příznaky úpalu, který je nejzávažnější a pokud teplota překročí 38,9 stupňů, je načase volat záchranku. Při úpalu je důležité chlazení, sprcha, studené obklady a pobývat v co nejchladnější místnosti. Doplňování tekutin je samozřejmé a tady nejvíc pomůže čaj s citronem nebo naředěný džus. Mdloby z horka potkávají mnoho lidí, nejčastěji právě v rozpálených dopravních prostředcích. První pomoc je si sednout, napít se a snažit se ochladit.

V létě se také velmi často projeví vyčerpání z horka, které se pojí s únavou, svalovými křečemi, nevolností až mdlobami. Opět by mělo pomoct ochlazení a dostatek tekutin. Pokud se situace dlouho nezlepšuje, a to u všech jmenovaných obtížích, je třeba navštívit praktického lékaře. V Praze své služby poskytuje paní doktorka MUDr. Zdenka Schallerová.