Jak probíhají preventivní prohlídky u pediatra a kdy je nutné se na ně dostavit?

Jak probíhají preventivní prohlídky u pediatra a kdy je nutné se na ně dostavit?

Dětským lékařům začíná s podzimem a návratem dětí do škol divoké období – čeká je chřipková sezóna, přenos viróz, neštovic, angíny, v horším případě epidemie příušnic nebo spály. Nakažlivé nemoci ovšem tvoří jen malé procento práce pediatra. Dětští lékaři se zaměřují především na prevenci a odhalení případného postižení, genetických vad a jiných problémů, u kterých je včasná diagnostika základem.

První návštěva pediatra by měla proběhnout do tří dnů po propuštění z porodnice. Pediatři mají zpravidla jiné ordinační hodiny pro zdravé a nemocné děti, miminko mezi nemocné nikdy nenoste a domluvte se s lékařem na danou hodinu, ať čekáte na vyšetření co nejkratší chvíli. S sebou si vezměte propouštěcí zprávu z porodnice, očkovací průkaz dítěte a zprávu ohledně očkování dítěte proti TBC. Novorozeně je potřeba zvážit, změřit obvod a délku jeho hlavičky, zjistit a vyřešit případné problémy s kojením a doplnit rodinnou anamnézu. Další návštěva u pediatra vás čeká ve dvou týdnech věku dítěte, jedná se o kontrolu růstu a dostatečného váhového příbytku. V šesti týdnech můžete očekávat další prevenci, při které vás lékař informuje o prohlídkách ve třech a čtyřech měsících, se kterými je zpravidla spojeno očkování. Pokud nenastanou komplikace, další prohlídky vás čekají v šesti, osmi, deseti, dvanácti a osmnácti měsících věku dítěte.

Od tří let věku jsou nutné preventivní prohlídky každé dva roky, výstupní prohlídka probíhá před devatenáctými narozeninami. Na těchto prohlídkách je zjišťována výška a váha dítěte a tyto parametry zhodnoceny dle růstových grafů. Dále pediatr vyhodnocuje psychosomatický vývoj, jemnou a hrubou motoriku, sociální chování a hygienické návyky dítěte. Lékař se také ujišťuje, že dítě nenese známky týrání či zanedbávání. V neposlední řadě zkontroluje zrak, sluch a řeč a případně doporučí dítěti navštívit odborníka. Součástí preventivní prohlídky je také vyšetření moči, krevního tlaku a pulzu, vyšetření genitálu a samozřejmě doplnění anamnézy a kontrola očkování.

Najít zkušeného pediatra, který nic nepodcení a dokáže s dětmi dobře komunikovat bohužel není snadný úkol. Většinou dítě zapíšeme k nejbližšímu dětskému lékaři, pokud vám, a především vašemu potomkovi ale nevyhovuje, nebojte se ho změnit. Hledáte-li vhodného pediatra pro děti v Praze, ať už z důvodu nespokojenosti se současným lékařem nebo pro očekávané dítko, neváhejte se obrátit na MUDr. Miroslavu Maternovou, která se péči o děti věnuje od roku 1979. Její ordinací prošlo od otevření před 23 lety stovky dětí a spokojených rodičů.