Podzim a zima jsou pro nemoci jako stvořené, sychravé počasí, málo větrané prostory a ať už půjdete kamkoliv, vždy bude někdo kašlat a šířit bacily. Na podzim také dětem, nezvyklým na bacily začíná škola nebo školka, kde jsou ve velkém kolektivu a kde se bacily předávají neustále dokola. Rodiče si tak mohou být víceméně jistí, že na podzim potká nějaké to nachlazení i jejich dítě. A nemoc velmi často prochází zvýšené teploty, proto by každý rodič měl vědět, jak může vysokou teplotu srazit a kdy už je třeba navštívit dětského lékaře.
Předně je dobré vědět, že horečka je přirozená reakce těla při oslabení imunitního systému. Je prvním varovným signálem, že tělo se pere s nějakou nemocí a potřebuje pomoct. Za zvýšenou teplotu se považuje teplota od 37 do 38 stupňů celsia, horečka potom je nad 38 stupňů. Malé děti vám bohužel přímo neřeknou, že se cítí zle a že mají teplotu, ovšem svým vlastním způsobem vás na to upozorňují, stačí se dívat. Varovnými signály může být podrážděnost, únava, odmítání jídla, třesavka, rychlejší dýchání, u malých dětí se mnohdy objeví i průjem a tvářičky jsou na omak horké. Vždy než přistoupíte k léčbě, je dobré si teplotu ověřit teploměrem.
První co pro dítě můžete udělat, když zjistíte, že má horečku je dopřát mu klid a odpočinek. Dále nezapomeňte pravidelně doplňovat tekutiny, nejlepší jsou na to bylinkové čaje. Při srážení teploty léky si dejte pozor, aby byly vhodné pro malého pacienta. Pro děti jsou vhodné léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu ale pozor u dětí nikdy nepoužívejte aspirin. V lékárně je seženete ve formě čípků nebo sirupu, pro nejmenší děti jsou vhodné čípky. Léky se dávkují podle hmotnosti dítka. Léčbu však nepodceňte, a pokud teploty neustávají nebo se přidávají další příznaky, navštivte svého dětského lékaře.