Jaké zdravotní komplikace se pojí s každým věkem

Jaké zdravotní komplikace se pojí s každým věkem

Přibývající léta se vždy na našem zdravotním stavu nějak podepíší. Záleží, jaký život žijeme, jak se o sebe staráme, co jíme, jak často sportujeme a podobně, přesto se však dá říct, že existuje celá řada onemocnění, které jsou spojené s určitým věkem a postupně se zvyšuje jejich riziko. Proto je v každém věku našeho dospělého života důležité nepodceňovat prevenci a žít co nejzdravěji to jde, abychom toto riziko snížili nebo odhalili zdravotní problémy včas a mohli je začít řešit. Ve dvaceti letech je člověk plný života a elánu, a ještě ho příliš nic netrápí. V tomto věku patří mezi nejčastější důvody k návštěvě lékaře poranění spojená s aktivním životním stylem případně akné a časté jsou také infekce močových cest. Kolem třicítky už se často zvyšuje krevní tlak a riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční onemocnění a mrtvice, případě se může objevit diabetes druhého typu.

Ve čtyřiceti letech se zvyšuje riziko vzniku rakoviny, především u žen prsu a u mužů prostaty. Mění se také zrak a není výjimkou, že lidé pomalu přestávají ostře vidět na malá písmenka. Padesátka je průměrný věk, kdy ženám začíná menopauza a s tím spojné symptomy. Ženy také mají zvýšené riziko osteoporózy, tedy řídnutí kostí. Dále se zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, zejména srdečních chorob a mrtvice. Mohou se také objevovat poruchy zraku jako jo šedý zákal. V šedesáti letech pomalu přichází zhoršování kognitivních funkcí, artritida a bolesti kloubů a zhoršuje se zrak a sluch. S narůstajícím věkem se poté dále riziko různých nemocí a zdravotnících komplikací zvyšuje, ovšem i mnoho osmdesátníků žije spokojený a zdravý život.

Zásadní roli hraje prevence, pomáhá s tím, aby mnohé potíže nepřišly vůbec nebo se projevily až co nejpozději. Proto je potřeba nepodceňovat pravidelné prohlídky u svého praktického lékaře. Na prevenci, ale i diagnostiku a léčbu se zaměřuje MUDr. Jiří Brož. Tento lékař v Praze Krč je odborník na slovo vzatý a dohlédne, abyste byli zdraví v každém věku a předcházeli závažným onemocněním.