Klíšťová sezóna je tu – jak s ní efektivně bojovat?

Klíšťová sezóna je tu – jak s ní efektivně bojovat?

Začíná léto a zpoza mraků pomalu vylézá sluníčko. To není ale bohužel to jediné, co v létě vylézá z úkrytu. Podobně je to i s klíšťaty. Tento malý hmyz často pouhým okem nevidíme a už vůbec necítíme, když po nás leze. Nicméně může napáchat obrovské škody na našem zdraví, jejichž léčba může zabrat i roky a někdy dokonce celý život.

Invazi klíšťat zaznamenáváme každý rok dříve než ten předchozí. Mohou za to pravděpodobně teplé zimy a brzký nástup jarních teplot. Často totiž není výjimkou, že už na začátku března odhazujeme zimní bundy a někteří odvážlivci chodí dokonce jen v mikinách. Takové náhlé oteplení však láká k procházkám nejenom nás, ale vyzývá také právě klíšťata k prvnímu „lovu“.

Když už se stane, že si domů přineseme nechtěného cizopasníka, je potřeba při jeho odstraňování postupovat co nejopatrněji. K tomu je nutné mít patřičné vybavení. To však neznamená, že si u nás doma musíme zřídit malý operační sál s drahými lékařskými nástroji, nicméně je dobré si ve zdravotnických potřebách pořídit pro každý případ takovou základní výbavičku.

Každé klíště má na hlavičce bodavý orgán, kterým se pevně přichytí na kůži a začne do rány vylučovat sliny. Ty mohou být právě původcem nebezpečné nákazy. Platí proto jednoduché pravidlo – čím déle si zakousnuté klíště ponecháme, tím se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nebezpečné infekce. Klíště vždy vyhledává na těle teplá místa s měkkou kůží, tedy nejčastěji krk nebo třeba břicho, ale také nohy, ruce a hlava nejsou z obliga.

Pokud nedokážeme zabránit tomu, abychom klíště chytili, měli bychom jej umět alespoň co nejefektivněji odstranit. K tomu by v naší lékárničce neměl chybět dezinfekční roztok, hojivý gel, který zklidní svědění a pálení rány, vatové tyčinky a pochopitelně pinzeta. Úplně ideální je zabalit všechnu výbavičku do malého pouzdra, které si na výlety vezmeme s sebou, abychom v případě přichycení klíštěte, mohli jednat okamžitě. Všechny jmenované věci, najdeme v různých podobách a od různých výrobců ve zdravotních potřebách, kde nám zároveň i poradí, jak je používat, nebo jaké si vybrat.