Kvůli koronaviru ostatní nemoci nezmizely, nezapomínejte na prevenci!

Kvůli koronaviru ostatní nemoci nezmizely, nezapomínejte na prevenci!

Už přes rok se veškerá pozornost médií zaměřuje na pandemii spojenou s koronavirovou situací. Ačkoliv nám toto onemocnění komplikuje životy už takovou dobu, neměli bychom zapomínat, že ani další a mnohdy závažnější nemoci ze světa nezmizely. Odkládání preventivní prohlídky rozhodně není nejlepší možností ve prospěch vašeho zdravotního stavu. odložit prevenci na jaře o pár měsíců možná zdravotní riziko nemuselo znamenat, za rok se však může změnit mnohé a zanedbaná péče může být ve svém důsledku ještě fatálnější. Návštěvy ordinace svého praktického lékaře se přitom vůbec nemusíte bát.

Stěně jako k lékaři Hustopeče, všichni praktici teď ve velkém fungují po telefonu. Ani to však neznamená, že by nebylo možné se k nim objednat na prohlídku, ve zdravotnictví platí více než kde jinde, že není možné fungovat na dálku. Ani přes vymoženosti technologií není možná prohlídka, odběr krve nebo očkování online. Nejprve však svému lékaři zavolejte a pravdivě mu popište svůj zdravotní stav a případné příznaky. Nic nezamlčujte, ani si nevymýšlejte, kvůli vlastní sobeckosti byste mohli ohrozit celou řadu dalších pacientů, kteří by se k lékaři nedostali, protože by musel do karantény. Pokud nemáte žádné akutní příznaky, které se obvykle pojí s coronavirem, objedná vás lékař na určitý čas, a tak budete mít jistotu, že se vyhnete dlouhému čekání v ordinaci. Rouška, dezinfekce na ruce a dodržení všech základních pravidel je poté naprostou nutností!

Zvlášť poté pacienti, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním a pravidelně jsou sledováni by neměli pravidelné návštěvy svého lékaře vynechávat. To se týká zvláště diabetiků, hypertoniků nebo lidí po infarktu. I když dočasně bylo možné fungovat po telefonu, konzultovat situaci a nechat si posílat e-recepty, nemůže tato situace trvat dlouho. Pokud se necítíte dobře nebo se vám cokoliv na vašem stavu nezdá, je prohlídka nutná a prodlení může mít opravdu neblahé následky.