Na co si dát v létě s dětmi pozor

Na co si dát v létě s dětmi pozor

Většina rodičů se z přicházejícího léta raduje. Konečně nemusí neochotné děti navlékat do mnoha vrstev, konečně přešla rýmečka, která dítko trápila celou zimu a konečně je možné vypustit děti hrát si ven. Avšak léto může být pro dětské zdraví ještě nebezpečnější než zima. Není dobré dětem v zoufalé snaze je ochránit před veškerými úrazy a nemocemi nepovolit dovádět venku s kamarády, užívat si vodní hrátky nebo si dát zmrzlinu, avšak hodí se vědět, na co si dávat pozor a čemu je lepší se vyvarovat. Navíc v létě má mnoho pediatrů dovolenou a mnoha nepříjemnostem se dá včas předejít, ať potom nemusíte hledat kde kdo ordinuje.

Jedním z letních potěšení ale zároveň nebezpečí je sluníčko. Úpal a úžeh mnozí považují za synonyma, avšak každé má jiné příčiny. Úpal je přehřátí organismu, to může vzniknout, když děti v teplých dnech moc běhají a zapomínají doplňovat tekutiny. Tady si první pomoc žádá snížení teploty, tedy studenou sprchu a zůstat v chladnějším prostředí. Dále je třeba doplnit tekutiny a zůstat v klidu. Pokud si příznaků úpalu všimnete v čas a postaráte se o dítě, neměl by hrozit žádný vážnější problém. Úžeh je způsoben působením slunečních paprsků a jeho prevencí je pokrývka hlavy nebo namáčení vlasů. Největší rozdíl oproti úžehu je, že se projeví až po delší době, například v noci. První pomoc je stejná jako u úpalu.

Další nepříjemností může být přesný opak, a to podchlazení. Dostat rozdováděné děti z vody je nadlidský úkol pro všechny rodiče a dítko může podchladnout. I v tomto případě jse málokdy o něco vážného a stačí dítě zabalit do deky a ohřát. U vody je potřeba si i dávat pozor na kvalitu vody a nenechat děti koupat ve špinavém rybníce. Zánět spojivek nebo zánět zevního zvukovodu není nic příjemného. U studené zmrzliny a nápojů se doporučuje pomalá konzumace, a ne příliš často, i v létě může děti potkat angína.