Následky nemocí přenášených klíšťaty mohou být trvalé

Následky nemocí přenášených klíšťaty mohou být trvalé

Léto přímo vybízí k pobytu venku, k výletům do lesů, procházkám po loukách nebo posedávání v městském parku. Na těchto místech se však také rády vyskytují také klíšťata, která tu čekají na své hostitele. Mimo to, že je nepříjemné si na těle tohoto roztoče najít a snažit se ho zbavit, mohou klíšťata přenášet nebezpečné nemoci. Proto nepodceňte prevenci ani léčbu. Nejznámější a nejvíce nebezpečné jsou Lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Nejlepší prevence před nimi je samozřejmě klíště vůbec nemít. Ale to by člověk pomalu ani nesměl z domu, vzhledem k tomu, že se klíšťata vyskytují už i v městských parcích. Je proto dobré nosit dlouhé oblečení na kterém se klíště nemůže přichytit, stříkat se repelentem a během procházky se několikrát zkontrolovat, zda po vás klíště neleze. Pokud do přírody chodíte často, uděláte pro sebe nejlépe, když se necháte očkovat proti klíšťové encefalitidě. Toto onemocnění je virového původu a prakticky se nedá léčit. Nejprve se projevuje jako chřipkové onemocnění, bolestí kloubů, pobolíváním hlavy a zvýšenou teplotou. Poté může přijít zlepšení po kterém ale často následuje druhá fáze této nemoci, vyznačující se vysokými horečkami velkými bolestmi hlavy nebo světloplachostí. Při této fázi dochází k napadení centrálního nervového systému, což může mít i trvalé následky. Proto je lepší si zajít ke svému praktickému lékaři a nechat se naočkovat.

Na Lymskou boreliózu očkování zatím neexistuje, toto onemocnění se však dá léčit antibiotiky. Nejčastěji ho poznáte podle velké rudé skvrny se světlým středem, která se objeví v místě, kde bylo klíště přisáté. Nemocný ctí bolest v kloubech a ve svalech, je malátný a potýká s horečkou. Pokud na sobě tyto příznaky pozorujete, hned vyhledejte praktického lékaře, pokud se onemocněné neléčí, může mít vážné následky.