Nevíte, jak se dopravit k lékaři? Dopravní zdravotní služba pomůže

Nevíte, jak se dopravit k lékaři? Dopravní zdravotní služba pomůže

Dostat se k lékaři na vyšetření může být pro mnoho starších lidí, kteří mají sníženou pohyblivost velmi náročný úkol. Koneckonců úraz, který výrazně omezí pohyblivost neb způsobí takový zdravotní stav, že člověk se opravdu necítí na to jet hromadnou dopravou k lékaři může nastat každému. Co tedy v takovém případě dělat? Pokud se jedná o akutní zdravotní potíže nebo náhlé neštěstí, volejte známé číslo 155 nebo 112, zdravotnickou záchrannou službu. Na výjezd a přepravu sanitkou však nemáte nárok, pokud se jedná právě o plánovanou návštěvu lékaře, kam se nemáte, jak dostat nebo o převoz z nemocnice domů.

Ani v tom případě však nezůstanou pacienti na holičkách. Pro tyto případy existuje dopravní zdravotní služba, bílé sanitky, které jen málokdy houkají, které se starají právě o převozy nemobilních pacientů nebo osob se zdravotními problémy. A jak získat na tuto zdravotní službu nárok a kde ji objednat? Pojišťovny tento druh přepravy proplácejí, pokud máte vypsanou žádanku od svého lékaře a to předem. Ve chvíli, kdy lékař vypisuje žádanku na dané vyšetření, měl by vypsat i poukaz na dopravu, pokud ví, že ho pacient bude potřebovat. O poukaz si můžete u lékaře i sami požádat a pokud ho odmítne, máte ještě možnost informovat se u zdravotní pojišťovny u revizního lékaře, zda vaše diagnóza vyžaduje převoz na vyšetření sanitkou. Pokud ne, ale vy se přesto na dopravu po vlastní ose necítíte, můžete služeb zdravotní služby využít i bez poukazu, v takovém případě ji však budete muset uhradit.

Výhoda dopravní zdravotní služby oproti taxíkům například spočívá v tom, že vám zdravotníci pomohou dostat se až do vozu. Vůz je vybaven polohovatelnými lehátky a základním lékařským vybavením a posádka vozů je proškolená tak, aby dokázali reagovat i na aktuální zdravotní problémy a popřípadě poskytli pomoc. Provozovatelů této služby najdete hned několik, proto se nemusíte bát, že by na vás nevyšlo místo, když máte nárok na pomoc.