Ortézy a protézy pomáhají

Ortézy a protézy pomáhají

Ortézy a protézy pomáhají mnoha lidem žít plnohodnotný život. V dnešní době díky pokročilým technologiím a medicíně již není žádným velkým problémem nahradit končetinu tak aby stále plnila své funkce nebo vhodnou ortézou podpořit stabilitu a pomoci svalům i kloubům. To, že ortézy a protézy opravdu pomáhají a je třeba aby pro každého člověka, který je potřebuje byly speciálně uzpůsobeny a vhodně zvoleny si uvědomuje i Ortea Brno, která se na protetiku zaměřuje.

Ortézy ovlivňují funkci pohybového ústrojí a aby ho mohly ovlivňovat pozitivně musí splňovat několik funkcí. Základem všeho je pohyb. Abychom se mohli správně a stabilně hýbat potřebujeme od naší kostry a kloubů pevnost a nosnost. Pokud vazy a svaly nejsou schopné udržet klouby ve správné poloze, člověk ztrácí stabilitu. Prvním problémem, se kterým tedy ortézy pomáhají je stabilita samotná. Dále je to pohyb, který ovlivňují kluby. Tělo je však ucelená soustava a k pohybu vždy pomáhají i svaly a jejich síla. Při každém pohybu se zapojují dvě skupiny svalů a když jedna z nich nefunguje jak má, vzniká nerovnováha. Ortézy tak mohou na pohybové ústrojí působit pasivně, kdy jen fixují končetiny nebo dynamicky, kdy napomáhají pohybu.

Liší se od sebe ortézy dolních končetin, které pomáhají především stabilitě a pohyblivosti a ortézy horních končetin, které se snaží ovlivnit funkci úchopu. Další, na co se Ortea Brno zaměřuje jsou potom protézy. Protézy horních končetin existují buď pasivní, které plní hlavně estetickou úlohu nebo na protézy funkční, které jsou například díky elektrodám pohyblivé a dále zvládají základní úchopy. Oretea Brno nabízí i další typy ortéz kam se řadí ortézy trupové, korzety límce a další.