Péče o čtyřnohé mazlíčky

Péče o čtyřnohé mazlíčky

Čtyřnohého člena rodiny podle některých statistik najdeme v každé druhé domácnosti v České Republice. Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Nejen že v něm získáme loajálního kamaráda, ale pravidelné procházky jen prospějí našemu zdraví. S kočkami je to jiné, jejich lásku si člověk musí zasloužit. Ale ať už máme doma jakékoliv zvířátko, je prokázané, že pozitivně působí na naši psychiku.

V mnoha domácnostech se pes nebo kočka opravdu stanou spíše než mazlíčkem součástí rodiny a je potřeba o ně pečovat. I pejsky a kočičky může potkat řada nemocí a není radno podceňovat jejich zdraví. Jakmile se vám tedy pejsek nezdá, má horký čumák, nemá chuť k jídlu ani si hrát, je dobré zvážit návštěvu veterináře. Náš němý přítel nám nepoví, že mu není dobře, a proto ho musíme hlídat. U psů i koček je jasným signálem, že se něco děje zvracení, zácpa nebo průjem, zvýšená teplota, nadměrné vypadávání srsti a celkové změny chování mazlíčka.

Stejně jako lidi, i mazlíčky velmi často potkávají žaludeční problémy. Stačí aby venku něco olízli nebo snědli a problém je na světě. Málokdy se jedná o něco vážného, avšak pokud se zvracení nebo průjem nelepší ani po delší době, je načase zavítat k veterináři. I psy může potkat rýma neboli zánět hrtanu, který hrozí, pokud se uřítí, promoknou nebo skočí do studené vody. Velmi častým onemocněním především menších plemen psů je zánět spojivek očních, který vzniká, pokud se do očí dostane nečistota. Projevuje se hnisavým výtokem z očí. Větší psy zase častěji trápí problémy s klouby způsobené jejich větší hmotností. Kočky zase často trpí na ledvinové kameny a záněty močových cest. Jak pejsky, tak kočky je potřeba pravidelně odčervovat, aby se jim ve střevech neusazovali paraziti.

Většině nemocí se stejně jako u lidí dá předcházet správnou stravou a hlavně prevencí. U žádné nemoci se nevyplatí čekat, jestli přejde sama a pravidelné návštěvy veterinární kliniky kvůli očkování a prevenci by měly být samozřejmostí.