Alergie se může objevit prakticky v každém věku a pokud jsme u sebe v průběhu pylové sezóny vysledovali nějaké příznaky alergie, je podzim a zima ideální dobou na to, zajít si na vyšetření. Alergické reakce mohou mít mnoho podob. Od těch méně závažných, projevujících se kýcháním a slzením z očí, až po ty, kdy nám otečou dýchací cesty a můžeme se začít dusit. Je proto dobré odhalit začínající alergii ještě v zárodku. Prvím krokem, jak s alergií bojovat, je návštěva alergologa. Alergologie bývá často spojená s klinickou imunologií. Takovou ambulanci najdeme například v Jihlavě.
Abychom zjistili, na co přesně a v jaké míře jsme alergičtí, musí nám lékař provézt test. V praxi se můžeme setkat prakticky se čtyřmi druhy testů. Asi nejběžnějším z nich je kožní prick test. Ten se provádí tak, že je nám na vnitřní stranu předloktí aplikován roztok alergenu a ve stejném místě se do kůže píchne drobným kopíčkem. Zhruba po 15 – 20 minutách se potom podle míry zarudnutí nebo otoku ukáže, na jaké látky a jak moc jsme alergičtí. Tato metoda je velice efektivní, jelikož můžeme najednou testovat až 25 různých alergenů.
Provokační test je o něco „drsnější“ a provádí se zásadně v nemocnici pod dohledem specialistů. Na pacienta je v průběhu testu působeno malým, ale postupně se zvyšujícím množstvím podezřelého alergenu až do prvního náznaku alergických reakcí. Tedy v momentě, kdy se u pacienta objeví vyrážka, svědění, dýchací potíže, začně kýchat nebo mu výrazně klesne krevní tlak, je alergie potvrzená.
Takzavný patch test se provádí v případě kožní dotykové alergie. Testované látky se na 48 připevní pomocí náplastí na pacientova záda a po jejich sejmutí se zhodnotí výsledky. Pokud se v místě náplasti objevil kožné zánět, je alergie pozitivní.
Poměrně sporným způsobem testování, který je používán spíše léčiteli jsou takzvané nekonvenční alergologické testy. Ty jsou založené na měření tepu, analýze vlasů, nebo třeba tělesném magnetismu. Tento typ testování je však mezi odborníky obecně neuznávaný, a tak se s ním v ordinaci alergologa prakticky nesetkáme.