Domácí mazlíčci potřebují stále více péče, tu zdravotní nevyjímaje. Pokud se dnes rozhodneme koupit si pejska, musíme brát v úvahu spoustu faktorů a jedním z nich jsou bohužel i peníze. Do domácího mazlíčka budeme totiž chtě nechtě investovat nemalé částky v průběhu celého jeho života. Mít pejska dnes může být podobně finančně náročné jako mít malé dítě. Vždyť také spousta lidí si dnes místo dětí pořizuje zvířátka.
Kromě ceny, za kterou mazlíčka koupíme od chovatele, nebo si ho odvedeme z útulku, bychom tak měli počítat také s penězi za krmení, pravidelné očkování, odčervování nebo za přípravky proti klíšťatům. V potaz bychom měli brát také možné operace a delší léčby, které naše mazlíčky mohou v průběhu života potkakt. Sečteno a podtrženo se konečné částky nepohybují v řádech stovek ani tisíců korun, ale spíše desetitisíců a víc. Není nic smutnějšího a zoufalejšího, než když potom svým mazlíčkům nemůžeme zaplatit léčbu, kterou potřebují.
Některé pojišťovny tak začaly nabízet kromě zdravotního pojištění pro lidi také pojištění domácích mazlíčků. I když tato služba nefunguje prvním rokem, stále se najdou lidé, kteří o ní slyší poprvé, nebo neví, jak přesně funguje. Přestože domácích zvířátek je mnohem více, pojištění lze zatím sjednat pouze pro psy nebo kočky. Je nutné také podotknout, že pojištění nepokryje každou návštěvu zvěrolékaře, nicméně když už se našemu mazlíčkovi stane nějaký vážný úraz a bude muset podstoupit operaci, může nám ušetřit tisíce korun.
Příhodnější název než „pojištění veterinární péče“ je „úrazové pojištění“. Úrazy jsou totiž přesně to, co pojištění našim zvířátkům pokrývá. Pojištění se naopak netýká vrozených vad, prevencí či komplikací spojených s březostí.
Taková operace koleního vazu totiž může majitele vyjít až na dvacet tisíc korun. A to už je pořádný zásah do rozpočtu. Spousta lidí se tak nechtěně dostává do situace, kdy si musí na operaci peníze půjčit, nebo jim v horším případě jejich finanční situace nedovolí ji zaplatit vůbec.
Někteří lidé se mylně domnívají, že podmínkou sjednání pojištění je, že má zvíře „papíry“. Pojistit můžeme i zvířátko bez „papírů“. Nicméně je třeba, aby bylo nějak identifikovatelné. Musí mít tedy alespoň čip nebo tetování. Pojištění veterinární péče potom můžeme využívat pouze v ambulancích pro zvířata v České republice.
Sjednání pojištění má však další podmínky. U některých pojišťoven je možné pojistit zvíře hned, jakmile si ho přineseme od chovatele, jiné pojišťovny pojišťují například až od půl roku věku mazlíčka. Při výběru pojišťovny je dobré si také zjistit, jestli platí pojištění doživotně. Ceny pojistného se potom pohybují kolem 2 000 korun za rok.