Pomáhají starým lidem i mladým rodinám

Pomáhají starým lidem i mladým rodinám

Senioři ze západočeského města Stříbro, o které se nemůže postarat rodina, mohou žít spokojený a plnohodnotný život v Domově pro seniory sv. Jana Pavla II. Jde o jediné zařízení tohoto typu v regionu, provozuje ho Charita Stříbro. Domov pro seniory vznikl v roce 2012, své prvopočátky měl v pečovatelské službě a navázal na službu týdenního stacionáře. Dnes poskytuje pobyt patnácti osobám, a to ve dvou třílůžkových, třech dvoulůžkových a třech jednolůžkových pokojích. Ubytovací prostory mají společné sociální zařízení, které je bezbariérové.

Všichni ubytovaní mají nepřetržitou celodenní péči, která zahrnuje stravu, ubytování a ošetřovatelskou péči na doporučení lékaře. Odborní pracovníci domova se starají o to, aby staří lidé měli veškeré pohodlí jako doma, pomáhají jim s hygienou, rehabilitují s nimi, poskytují jim základní sociální poradenství a starají se, aby byli po fyzické i psychické stránce stále aktivní.

Klienti domova mají možnost účastnit se různých skupinových terapií, založených na uměleckých nebo muzikálních aktivitách, mohou hrát různé společenské hry, oslavovat narozeniny a svátky své i svých sousedů, chodit na koncerty, procházky a výlety. Velký zájem je i o promítání filmů, bohoslužby a terapie, zaměřené na prevenci stárnutí mozku. Na všechny uvedené aktivity se senioři scházejí ve společenské místnosti, v létě na verandě. Za pěkného počasí je pro dědečky a babičky velkou atrakcí opékání špekáčků a jiných dobrot na grilu v zahradním altánu.  

Charita Stříbro se nestará jen o staré lidi, pomocnou ruku nabízí i rodinám, které se nacházejí ve složité sociální situaci. Od dárců získává pánské, dámské a dětské oblečení, obuv a doplňky a rozděluje je mezi potřebné.

Další prostředky získává Charita Stříbro z celorepublikové akce Tříkrálová sbírka, do níž se zapojuje. Část investuje do provozu a zařízení domova pro seniory, zbytek věnuje na pomoc především dětem.