Preventivní prohlídky podle kalendáře

Preventivní prohlídky podle kalendáře

Prevence tvoří jednu z nejpodstatnějších složek lékařské péče, u pediatrie to platí obzvlášť, protože však podchycené nebezpečné nemoci a vývojové vady pomohou zajistit další, ničím nerušený život mladého člověka.

U malých pacientů je řada faktorů, které pomáhají určit, zda se dítě zdravě vyvíjí a roste. Každý rodič by měl spolu s lékařem sledovat kalendář preventivních prohlídek a dbát na jeho dodržování. Obvykle dítě přichází k lékaři poprvé krátce po narození, kdy absolvuje vstupní prohlídku, dále ve věku 14 dní, šest týdnů, 3 měsíce, čtyři měsíce a potom každé dva další do roku věku. Po prvních narozeninách se doba mezi pravidelnými lékařskými prohlídkami prodlouží, na další dítě přijde až za půl roku, tedy ve věku 18 měsíců.

Součástí prevence je očkování, povinné zahrnuje devět základních chorob. Další vakcíny je dítěti možné naočkovat v rámci nadstandardní péče. Na základě zdravotního stavu je doporučí lékař, jde zejména o ochranu proti klíšťové encefalitidě, chřipce, rotavirovým infekcím, planým neštovicím a další nemocem.

Lékaři jsou dnes na vyšetření pacientů moderně vybaveni, aby diagnózu stanovili co nejpřesněji a organismus nezatěžovali příliš silnými dávkami léků nebo antibiotiky. Dětem se odebírá krev a biologický materiál, na místě se provádí vyšetření CRP a analýza moči.  Ordinaci, kde se lékařka MUDr. Hana Václavová snaží přizpůsobit co nejvíce potřebám svých malých pacientů, najdete ve Starém Plzenci. Další ordinační hodiny má i v obcích Nezvěstice a Tymákov.

Přestože se děti do lékařské ordinace zpravidla netěší, hodně může pomoci přívětivý přístup a empatie. A tu u paní doktorky Václavové, která má v oboru téměř třicetiletou praxi, opravdu najdou. Hodně dětí už prošlo její péčí od narození do doby dospělosti. V současné době je šance svoje dítě do některé z ordinací MUDr. Václavové zaregistrovat. Pokud si rodiče přejí, je možné se zeptat na podrobnosti ještě před příchodem miminka na svět.

 

Registrované děti mohou přijít s rodiči do ordinace i bez objednání v případě akutních obtíží, lepší je ale zavolat a domluvit se předem, aby dítě v ordinaci zbytečně nečekalo. Ve Starém Plzenci jsou ordinační hodiny sestavené tak, aby se zdravé děti, které přišly na prevenci nebo očkování, potkávaly s nemocnými co nejméně.