Preventivní prohlídky se netýkají jenom dětí

Preventivní prohlídky se netýkají jenom dětí

Když se zeptáme dospělého člověka, jak se jmenuje praktický lékař jeho dítěte, okamžitě ze sebe vyhrkne jeho jméno pomalu i s adresou jeho ordinace. Proč by taky ne, vždyť je u něj s každým zakašláním nebo zvýšenou teplotou svého dítěte. A pokud zrovna neřeší zdravotní problémy svého malého pokladu, řeší se očkování a preventivní prohlídky. Když se ale toho stejného člověka zeptáme, kdy byl naposledy u svého obvodního lékaře, možná už si ani nevzpomene.

Spousta lidí v momentě, kdy dosáhnou dospělosti, začíná péči o své zdraví zanedbávat. Když máme chřipku, dáme si paralen a jdeme do práce. Pokud nezabere jeden, dáme si dva, případně celou „péči“ doplníme teplým čajem. Vypadnout byť jen na jeden den z každodenního kolotoče povinností považujeme za nepřípustné, a tak nejednu nemoc přecházíme se slovy: „Ale vždyť mi nic není.“ Pravdou ale je, že dospělost nám nedává patent na zdraví a už vůbec nám nezaručuje, že přechozené nemoci po sobě nezanechají následky.

Spousta lidí ani neví, že i jako dospělí by měli absolvovat preventivní prohlídky u svého praktického lékaře. A ti, kteří to vědí, to často berou na lehkou váhu. Nemají čas navštívit lékaře ani když jsou nemocní, tak proč by tam chodili, když jim nic není. Bohužel ale ne každá nemoc se začne projevovat okamžitě pro nás jasně viditelnými příznaky. A bohužel právě takové, pro nás těžko rozpoznatelné nemoci, mohou být nakonec ty nejhorší.

Taková preventivní prohlídka nám může pomoci odhalit vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo třeba cukrovku. Když se na tato onemocnění přijde včas, dá se s nimi žít v podstatě jako doposud. Pokud se ale odhalí v pozdějším stádiu, mohou nám život značně zkomplikovat. Ne na všechno totiž stačí naše malá domácí lékárna s léky na volný prodej. Lékaře někdy opravdu potřebujeme.

Praktické lékaře najdeme v každém městě, mnohdy i několik. Někdo si hledá lékaře v místě jeho bydliště, někdo zase v místě jeho zaměstnání či studií. Tedy výmluvy, že bychom si k lékaři sice zašli, ale že ho máme příliš daleko a nevyjde nám to, by nás utišit neměly. Ať už hledáme praktického lékaře v Praze, Bruntále, Olomouci, Brně či v Aši, všude bude někdo, kdo nám pomůže. Je ale jen na nás, abychom jeho návštěvy nepodcenili.