Preventivní prohlídky se nevyplatí podceňovat

Preventivní prohlídky se nevyplatí podceňovat

Preventivní lékařské prohlídky u svého praktického lékaře podle některých údajů podceňuje až čtvrtina dospělé populace. Přitom to je pávě prevence, která vám může zachránit život. Na preventivní prohlídku má každý dospělý nárok jednou za dva roky a lékař při ní kontroluje celkový zdravotní stav. Mnohdy, když se cítíme zdraví si na tuto prohlídku nenajdeme čas nebosi ani nevzpomeneme, že bychom k lékaři měli jít. Ale laboratorní testy u preventivní prohlídky mohou pomoct objevit onemocnění ještě před tím, než se projeví. Navíc celá řada civilizačních chorob probíhá bezpříznakově do chvíle, než je pozdě. Součástí preventivní prohlídky jsou i rutinní krevní testy. Ty mohou poskytnout důležité informace o celkovém zdravotním stavu člověka. Mohou detekovat širokou škálu stavů, včetně anémie, cukrovky a onemocnění ledvin nebo jater. Krevní testy mohou také pomoci sledovat účinnost léčby a léků a odhalit jakékoli změny zdravotního stavu, které mohou naznačovat potřebu dalšího testování nebo léčby. Některé běžné krevní testy zahrnují kompletní krevní obraz (CBC), který měří počet červených a bílých krvinek, a metabolický panel, který měří hladiny elektrolytů, funkce ledvin a jater a glukózy.

Konkrétně na krevní rozbor mají nárok všichni po dovršení osmnácti let, dále se pravidelně v rámci preventivních prohlídek provádí ve 30, 40, 50 a 60 letech. Od 40 let se provádí každé dva roky vyšetření hladiny cukru krvi. Na krevní testy vás ale může poslat lékař i jindy, například když na základě anamnézy získá podezření, že bys se vás mohla týkat nějaká nemoc. Taktéž když vy sami máte podezření na jistou zdravotní komplikaci, můžete svého lékaře o krevní rozbor požádat sami.

Pokud svého praktického lékaře nemáte, určitě byste se měli k některému zaspat. Podceňovat prevenci se rozhodně nevyplácí. Služby praktického lékaře v Jilemnici nabízí MUDr. Vladimíra Karásková a MUDr. Pavla Baudyšová. Obě lékařky zajišťují preventivní a léčebnou péči včetně zajištění případné návaznosti na specializovaná lékařská pracoviště, administrativní výkony, aplikaci očkovacích látek a odběry krve. Mimo to zajišťují péči praktického lékaře Poniklá, kde mají druhou ordinaci.