Návštěvy gynekologa nepatří mezi oblíbenou činnost snad žádné ženy. Mluvit s cizím člověkem o intimních problémech a ukazovat mu svá nejchoulostivější místa, není totiž nic příjemného. To je také důvodem, proč se spousta žen návštěvám gynekologie vyhýbá a na prohlídku zavítají teprve v případě, že mají problémy, se kterými si neporadí ani s pomocí rad na internetu a léků z lékárny. Pravidelné preventivní gynekologické prohlídky by se však neměly podceňovat. Zanedbání gynekologických onemocnění nás totiž může ohrozit i na životě.
Prohlídku u gynekologa by měla každá žena v rámci prevence absolvovat jednou ročně. Poprvé by ženy měly gynekologa navštívit v době dospívání. Konkrétní rok potom záleží zejména na jejich první menstruaci a plánovaném pohlavním styku. Pokud má však dospívající dívka pravidelný menstruační cyklus, neobjevují se u ní žádné gynekologické obtíže a sexuální život ještě neplánuje, prohlídku u gynekologa nepotřebuje. Poprvé by tak ženy měly gynekologa navštívit před prvním pohlavním stykem a od započetí sexuálního života by se měly v ordinaci ženského lékaře objevit každý rok.
Preventivní prohlídka může odhalit také choroby, které ženě zatím nepůsobí žádné fyzické obtíže. Právě stavů, které může gynekolog odhalit v prvopočátku, aniž by pacientka pociťovala výrazné obtíže, je celá řada. Mezi ty nejzávažnější patří přednádorové stavy děložního čípku nebo rakovina děložního čípku.
Mezi další závažné problémy, se kterými se mohou ženy setkat, jsou pohlavně přenosná onemocnění. Nemusí být však pravidlem, že žena, která pohlavní chorobou onemocní, žije nezřízeným sexuálním životem a nedbá na zdravotní stav svých intimních partnerů. Spousta mužů může být pouhými přenašeči nemoci, aniž by se u nich samotných projevovaly nějaké příznaky. Proti některým pohlavním onemocněním existuje prevence ve formě očkování, které je ideální aplikovat ještě před začátkem sexuálního života.
Na pravidelné návštěvy gynekologické ordinace by ženy neměly zapomínat ani po porodu, přestože mohou mít pocit, že narozením miminka je to nejriskantnější u konce a pravidelný gynekologický dohled tak již není potřeba. Těhotenství i porod jsou však pro ženské tělo velká zátěž, která s sebou může přinést také rozvoj některých nemocí, které ze začátku nemusí mít žádné příznaky. Jedním z možných poporodních problémů může být například sestup pánevního dna a s tím související problémy s udržením moči.