Proč nepodceňovat alergie u dětí a jak je léčit?

Proč nepodceňovat alergie u dětí a jak je léčit?

V dnešní době trpí alergií nemalé procento lidí, a proto ji často zlehčujeme. Jedná se však o závažnou komplikaci, která se navíc při zanedbání léčby může rozvinout až ve vznik průduškového astmatu. Neléčený alergický zánět navíc organismus vyčerpává a zanedbávaná sezonní alergie se může promítnout i do častější nemocnosti v zimním období. Včasně a vhodně léčený alergik může onemocnění dostat pod kontrolu a postupně snižovat množství podávaných léků.

Při alergii vzniká přemrštěná reakce organismu na běžné složky prostředí. Reakce na ně se může projevit na jednom orgánu (na kůži, dýchacím nebo zažívacím traktu), zřídka ale může zasáhnout i celý organismus. Složky, které vyvolávají alergii nazýváme alergeny. Mezi ty nejčastější patří roztoči v domácím prachu, plísně, zvířata, pyly a trávy či některé potraviny. Domácí prach je pestrou směsí alergenů. Jeho základní složkou jsou roztoči, kteří žijí a množí se ve vlhkých a teplých místech. Nejlépe se jim daří v polštářích, peřinách, matracích, kobercích či plyšových hračkách. Pro jejich oslabení je vhodné časté větrání a suchý a slunný pokoj. Ideální je také pokoj alergika denně uklízet a zbavovat prachu, proto není dobré ho přehlcovat hračkami, nábytkem, ani rostlinami, které jsou sídlem plísní a dalších roztočů.

Častou diagnózou na alergologii je i průduškové astma, kterým trpí 5 až 10 % populace. Jedná se o onemocnění, jehož příčinou je zánět a následné zúžení průdušek, které slouží k proudění vzduchu v plicích. Toto zúžení způsobuje dechové potíže různého stupně. Onemocnění je léčeno pravidelným podáváním inhalačních protizánětlivých léků, při akutních potížích se okamžitě podává lék na uvolnění stažených průdušek. Léčba většinou probíhá po celý život, ale prevencí a správnou péčí o tělo a okolí astmatika může dojít ke stabilizaci onemocnění. Nemocný by se měl vyhýbat alergenům a aktivnímu i pasivnímu kouření. Jeho pokoj a celý dům by měl být udržován v čistotě, nepřehlcen zbytečnostmi, vyhněte se i oblíbeným aromalampám či vonným tyčinkám.

S léčbou a prevencí alergických onemocnění, astmatu a chorob spojených s poruchami imunity u dětí pomáhá už od roku 1998 dětská alergologie v Ostravě. O kvalitě služeb svědčí i fakt, že se MUDr. Olga Škopková umístila v roce 2018 na 1. místě v kategorii Alergologická ordinace v soutěži o nejlepší ordinaci roku v ČR. Alergologie Ostrava nabízí komplexní klinické alergologické a imunologické vyšetření dětí a mládeže všech věkových kategorií, vyšetření plicních funkcí metodou impulsní oscilometrie, vyšetření parametrů plicních funkcí (spirometrie), bronchodilatační testy, testování Prick testy, v případě potřeby i kompletní laboratorní vyšetření.