První pomoc při zdravotních potížích

První pomoc při zdravotních potížích

I přes to, že se v dnešní době pomalu vracíme k přírodní medicíně, zkoušíme různé alternativní typy léčení, navštěvujeme bylinkáře, nakupujeme ve zdravých výživách, nebo dokonce jíme jen to, co v přírodě samo vyroste, pořád spousta z nás nedá dopustit na klasickou medicínu. Jsou zkrátka případy, kdy potřebujeme, aby nám něco rychle nebo nejlépe okamžitě zabralo a čas na experimentování s alternativní medicínou není. Některé z nás například často sužují migrény. Člověk, který migrénu nikdy nezažil, neví, o čem mluví. Nemůžeme otevřít oči, aniž by nás minula vystřelující palčivá bolest v hlavě a při jakémkoliv pohybu máme pocit, že se nám hlava rozletí na milion malých kousků. V této chvíli je našim nejlepším přítelem růžová pilulka s nápisem „Ibalgin“. Podobně jednáme, když nás navštíví nepříjemná střevní chřipka. V této chvíli jsme rádi, když stihneme doběhnout na záchod a do lékárny přes ulici. Představa cesty MHD za naším lékařem se nám zdá jako sebevražedná mise.

Pokud bychom museli mít pro všechny léky, včetně spreje do nosu na uvolnění rýmy, zmíněného Ibalginu nebo paralenu, lékařský předpis, dost pravděpodobně by se u obvodních lékařů tvořily fronty jako na vyprodané představení a opravdu nemocní lidi by se k nim ani nedostali. Naštěstí tomu tak není a my si léky můžeme koupit bez předpisu přímo v lékárně za domem. Vystudovaný lékárník je v podstatě poloviční doktor a tak nám na naše symptomy poradí hned celou řadu léčiv bez předpisu. Díky tomu jsme si schopni obyčejnou chřipku vyléčit sami doma za pomoci čaje s citrónem a paralenu z lékárny.

Lékáren je v každém kraji i městě České republiky naštěstí dostatek a stále vznikají nové. Prakticky každý z nás má tedy lékárnu takřka za domem. Ne každá lékárna však funguje samostatně jako například nějaký rodinný podnik, většina lékáren jsou součástí jakéhosi řetězce. Jedním z takových řetězců jsou například Moravské lékárny.

Ať už se jedná o lékárnu samostatnou nebo je součástí řetězce, pro nás jakožto pro „obyčejné“ lidi to nic nemění. Pořád je místem, kam spěcháme, když nás přepadnou nepříjemné zdravotní problémy pro pomoc a úlevu.