Rentgen ani ultrazvuk nebolí a může vám pomoct odhalit vážné problémy

Rentgen ani ultrazvuk nebolí a může vám pomoct odhalit vážné problémy

Myšlenka, že by bylo možné se pacientovi podívat neinvazivně skoro až do žaludku byla ještě v nedávné minulosti pro medicínu nepředstavitelná. Dnes díky moderním vyšetřovacím metodám se jedná o obvyklé a bezbolestné vyšetření, které pomáhá zachraňovat mnoho životů. Jedním z těchto vyšetření je sonografie neboli ultrazvuk. Jedná se o akustické vlnění vysoko nad hranicí našeho sluchu. Tyto zvukové vlny pronikají tělem a na hranici s jednotlivými orgány se odrážejí a vracejí zpět do přístroje. Přístroj vlnu a její časové zpoždění od vyslání zaznamená a převede do přesné obrazové informace. Díky tomu můžete na monitoru vidět svoje játra nebo močový měchýř takřka v “přímém přenosu”.

Ultrazvuk je zároveň jedním z nejjednodušších a nejdostupnějších vyšetření, a tak vás na něj lékař pošle vždy, když bude panovat jakákoliv pochybnost o zdraví vašich vnitřních orgánů. na ultrazvuku jsou jasně patrné žlučníkové či ledvinové kameny, zánětlivé jaterní změny a roli hraje i při podezření na nádorové onemocnění. Sonografie se kromě dutiny břišní provádí i u malé pánve – močového měchýře u žen děloha a u mužů prostata. Dále se dělá sonografie měkkých tkání – štítné žlázy, slinivky břišní ale i svalů, kloubů nebo žil. Na sonografii se můžete objednat i na vlastní žádost jako samoplátce.

Dalším způsobem, jak zjistit co se v nás ukrývá je skiagrafické vyšetření známější pod názvem rentgen neboli RTG. Toto i výše popsané sonografické vyšetření a mnoho dalšího nabízí Diagnostické centrum Olšanská v Praze. Disponují moderními přístroji, kdy při vyšetření dostanete nejnižší možnou dávku záření což je důležité obzvláště u dětí. D9ky modernizaci a digitalizaci se také nestane že byste museli snímky opakovat a zbytečně se vystavovat dalšímu záření. Diagnostické centrum najdete v nově zrekonstruované budově polikliniky a vyšetřující lékaři pracovali ve fakultních nemocnicích, a proto se můžete spolehnout na jejich profesionalitu a zkušenosti.