S bolestí zad a nohou na ortopedii

S bolestí zad a nohou na ortopedii

Chodit, běhat, skákat a pohybovat se je jedna ze základních potřeb člověka. Pohyb každého jedince udržuje při celkovém zdraví, pomáhá rozvoji jeho fyzické síly i duševní kondice. Kdo bolest při chůzi zažil, ví, jak je nepříjemná a jak dokáže potrápit.

Léčbou a onemocněními pohybového a podpůrného aparátu se věnuje obor medicíny nazvaný ortopedie. Jde o základní chirurgický lékařský obor, lékaři, kteří se mu chtějí věnovat, absolvují náročné studium chirurgie a v rámci přípravy absolvují praxi na pracovištích ortopedie, onkologické ortopedie a dětské ortopedie. Dále se musejí vzdělávat i v plastické chirurgii, cévní chirurgii a neurochirurgii.

Dospělé pacienty většinou přivádějí do ortopedické ambulance bolesti nohu, které se projevují při běžné chůzi, při došlapu nebo odrazu. Mohou je způsobovat deformity nohy, jako je vbočený palec, kostní výrůstky, deformity prstů nohou nebo plochonoží. Ortopedie řeší i bolesti ramen, loktů a zápěstí. Každého pacienta zpravidla čeká komplexní vyšetření pohybového aparátu, kloubů, páteře, svalů, svalových úponů a vazů. Lékaři pomáhají při rozhodování, jak a čím pacienta léčit, rentgenové a ultrazvukové snímky, snímky magnetické rezonance a počítačové tomografie. Někdy se problémy dají řešit ambulantně, za pomoci nitro nebo mimokloubní injekční aplikace léčebných přípravků, v závažnějších případech je nutný ortopedický operační výkon. Po operaci pacienta ještě čeká pooperační a poúrazová péče, spojená s rehabilitací.

Problémy pohybového aparátu se nevyhýbají ani dětem, první vyšetření správného postavení kyčlí probíhá hned po narození v porodnici a následují další dvě až tři ultrazvuková vyšetření, aby byla včas zachycena případná vrozená dysplazie kyčelního kloubu. U dětí je třeba věnovat pozornost i plochonoží, které má vliv na celý pohybový aparát. Mírně snížená nožní klenba se dá léčit ambulantně, větší deformity se řeší operativně.

Ve východních Čechách se dospělí i děti mohou s pohybovými problémy obracet na MUDr. Vladimíra Medka, který ordinuje v Hradci Králové na Třídě Edvarda Beneše vždy v úterý a ve středu a ve Dvoře Králové nad Labem v Preslově ulici v pondělí a ve čtvrtek. Má uzavřené smlouvy s pěti zdravotními pojišťovnami, všeobecnou, vojenskou, českou průmyslovou, zaměstnaneckou Škoda a ministerstva vnitra ČR. Poskytuje komplexní ortopedickou péči včetně posttraumatických stavů a vyšetření chronických bolestí zad.