S onemocněním mozku na neurologii

S onemocněním mozku na neurologii

V České republice ročně onemocní více než sto tisíc dospělých a dětí chronickým onemocněním mozku. Jsou to zejména cévní mozková příhoda u starších lidí, poranění mozku a krvácení do mozku po úrazech, dopravních nehodách nebo opakovaných mikrotraumatech při sportu jako je fotbal, hokej, ragby nebo box, roztroušená skleróza, Alzheimerova nemoc, Parkinsonova choroba, epilepsie, a také dětská mozková obrna. Tato onemocnění jsou velmi závažná, chronická a často velmi obtížně léčitelná.

Diagnostice a léčbě všech problémů centrální, periferní a autonomní nervové soustavy se věnují lékaři se specializací neurologie. Neurologie velmi úzce souvisí s psychiatrií, interním lékařství a pediatrií. K výkonu profese neurologa pouhé absolvování lékařské fakulty nestačí, podmínkou pro získání odborné způsobilosti je atestace v oboru, které předchází předepsaná praxe a specializovaný výcvik.

Lidé se zdravotními problémy, souvisejícími s mozkem a jeho činností, se mohou na Sokolovsku obracet na MUDr. Libuši Sobotkovou a MUDr. Petra Sobotku. Neurologie Sokolov má ordinaci v ulici Josefa Kajetána Tyla. Oba lékaři v ambulanci poskytují komplexní diagnostickou a léčebnou péči v celém spektru neurologických onemocnění včetně dětské neurologie. Mají uzavřené smlouvy s pěti zdravotními pojišťovnami, všeobecnou, ministerstva vnitra, českou průmyslovou, vojenskou a oborovou zdravotní zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. Ordinují denně, ale pacienti by se měli na vyšetření předem objednat, protože některé hodiny jsou vyhrazené pro provádění elektromyografie. Jde o vyšetřovací metodu, která slouží ke zjištění funkčního stavu nervových kořenů, periferních nervů, nervosvalového přenosu a svalů. Při diagnostice povrchové elektrody snímají akční potenciál velkého počtu motorických jednotek a jsou zaměřeny na ty nervy, které leží blíže povrchu těla. Jehlové elektrody zachycují bioelektrické potenciály kosterního svalstva.