Školení BOZP může zachránit život

Školení BOZP může zachránit život

Školení BOZP neboli bezpečnost a ochrana zdraví při práci zná asi každý z nás. Je povinností každého zaměstnance se s touto problematickou seznámit a zároveň každého zaměstnavatele své zaměstnance s ní obeznámit. Ti z nás, kteří už školením někdy prošli, si asi říkají, jak banální věci obsahuje a jak je zbytečné s ním ztrácet čas. V podstatě všeho, co je tam řečeno, by se každý dopídil i zdravým selským rozumem a tudíž přednáška například o tom, že se nemáme dotýkat věcí pod proudem, se nám může zdát více než zbytečná či až potupná.

Pro zaměstnavatele by však BOZP pro své zaměstnance mělo být více než důležité. Úrazy při zaměstnání totiž bohužel nejsou vůbec ojedinělou záležitostí a pro každého zaměstnavatele je tento fakt velkým strašákem. Stejně tak jako k vážnému zranění může také dojít ke smrtelným úrazům. V roce 2015 přišlo v České republice o život při práci 132 lidí, a to už je opravdu velké číslo. I když se ve výsledku ukáže, že zaměstnavatel učinil všechna opatření, aby k takovému úrazu nedošlo, a zjistí se, že si ho zavinil sám zaměstnanec vlastní nedbalostí nebo nepředvídatelnou nešťastnou náhodou, chodit každý den spát s pocitem, že při výkonu námi zadané práce někdo přišel o život, je nepředstavitelné. Proto je v zájmu každého zaměstnavatele připravit jeho zaměstnance na všechny možné pracovní úrazy a naučit je jim předcházet. Úkolem zaměstnavatele je v této oblasti tedy zajistit prevenci jakýchkoliv možných rizik. Na tento úkol však zaměstnavatel není sám. Pomáhá mu s ním osoba způsobilá v prevenci rizik v oblasti BOZP, které se říká bezpečnostní technik, lidově pak „bezpečák“ nebo „OZO“.

Na to, že zaměstnavatelé provádí školení o BOZP, a že jsou stanovené úkoly dodržovány, dohlíží Oblastní inspektorát práce zkráceně OIP. Tato státní instituce je spolu s Finančním úřadem tou nejobávanější. Provádí ohlášené i neohlášené kontroly týkající se BOZP a v případě nesplnění podmínek uděluje firmám pokuty, které se pohybují mezi sta tisící až miliony korun.

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci je více než důležitá pro všechny zúčastněné strany. Nedovolme proto, aby nás lenost uspořádat hodinové školení pro zaměstnance a připravení patřičné dokumentace připravila o miliony korun nebo ještě hůř, o život nějakého ze zaměstnanců.