Tisíci let ověřená medicína

Tisíci let ověřená medicína

Pro jednoho šarlatánství, druhý na ni nedá dopustit. Řeč je o tradiční čínské medicíně, která v posledních letech neustále nabývá na popularitě, stále více se mluví o fytoterapii, neboli léčbě pomocí bylin a odvarů z přírodních látek, akupunktuře a najde se mnoho lidí, kteří tvrdí, že až čínská medicína jim dokázala pomoct od problémů. Nečekejte zázraky na počkání, ale čínská medicína má dozajista své pevné místo v léčbě a opravdu může mnohdy pomoct. Na rozdíl od západní medicíny neřeší pouze jednotlivé příznaky nemocí, ale nahlíží na člověka jako na celek a nemoc bere vždy komplexně. Vnímá člověka ve vztahu k jeho prostředí, k němu samotnému a ke každému přistupuje individuálně. Už to, že jde o nejstarší léčebně diagnostický systém na světě, může v mnohém napovědět, že se jedná o postupy ověřované tisíce let a s čínskou precizností vypilované k dokonalosti.

A o jaké léčebné a diagnostické postupy se tedy jedná a co od čínské medicíny čekat? Při diagnostice nepoužívá žádné chemické testy, ale praktik se řídí svými smysly, pokládáním podrobných otázek pacientovi, pozorováním a svými zkušenostmi. Také je důležité vyšetření jazyka, protože ten může mnohé prozradit o zdravotním stavu, samozřejmě nechybí prohnat pulzu. Je potřeba znát člověka komplexně, aby mohla být správně určena diagnóza. Po jejím určení je několik variant, většinou bývají vzájemně propojené a podporují se.

Nejčastěji se používají dva základní léčebné postupy, fytoterapie neboli bylinná léčba se nasazuje, když lékař zjistí, že tělu něco chybí. Tradiční bylinné odvary dnes nahrazují pohodlnější bylinné kapsle a přesné účinky a kombinace bylin na jednotlivé obtíže jsou ověřeny tisíci lety vývoje čínské medicíny. Pokud v těle naopak něčeho přebývá a vznikají bloky, pomůže dnes už proslulá akupunktura ale i masáže nebo baňkování.

Čínská medicína má mnoho potvrzených případů, kdy pomohla, avšak většinou přichází na řadu v případě, že tradiční postupy západní medicíny selžou. Dobrý praktik čínské medicíny by měl poznat, kdy je třeba pacienta předat odborníkům. Naopak v případech, jako jsou bolesti hlavy, časté záněty v těle, ženská neplodnost i jiné typicky ženské potíže už mnoha lidem pomohla.