Vady zraku se mohou objevit v průběhu celého života. Čtyřicátý rok je potom klíčový

Vady zraku se mohou objevit v průběhu celého života. Čtyřicátý rok je potom klíčový

Celý život jsme měli dokonalý zrak, ve škole mohli sedávat v posledních lavicích a neměli jsme problém přečíst sebemenší nápis či upoutávku na plakátu. Problémy s očima se nás zkrátka nikdy netýkaly a jediné brýle, které jsme kdy měli na nose, byly ty sluneční. To však neznamená, že nějaké ty dioptrie nebudeme dříve či později potřebovat.

Řada očních vad je vrozená a člověk, který je má, za ně zkrátka nemůže. Nedá se tedy tvrdit, že pokud máme dobrý zrak, je to jen díky tomu, že jíme hodně vitamínů a mrkve, oči si pravidelně masírujeme, nebo dokonce zkoušíme něco jako oční gymnastiku v podobě mrkání, těkání a koulení očima. Jistě existuje několik věcí, kterým bychom se pro dobro našich očí měli vyhnout, nicméně nikdo nám nemůže zaručit, že se s oční vadou nikdy nesetkáme.

Pokud se u nás vada očí neobjeví do čtyřiceti let, můžeme se považovat za šťastlivce. S přibývajícím věkem se však pomalu ale jistě začne měnit také naše fyziognomie. Kůže je povislejší, svaly ochabují, nebo se u nás více než kdy dříve objevuje vypadávání vlasů. Podobně na tom může být i náš zrak.

Obzvláště okolo čtyřicátého roku života začne klesat schopnost zrakové akomondace, tedy doostřování na určitou vzdálenost. To, co jsme dřív přečetli s přehledem, najednou začínáme vidět rozmazaně a při četní knihy definitivně zjišťujeme, že náš zrak už není to, co býval. Zatímco dříve jsme byli schopní přečíst text z patnácti centimetrů, dnes potřebujeme mezi oči a textem rozestup alespoň čtyřicet. Je proto čas navštívit oční ordinaci.

Začínající oční onemocnění však není radno podceňovat. Někteří z nás mají často tendenci návštěvu odborníka oddalovat, co nejvíc to jde a v případě nutnosti si půjčovat brýle například od partnera. Takové jednání nám však může zrak spíše zhoršit a průběh nemoci uspíšit. Než se tedy pustíme do podobných experimentů s cizími brýlemi, je na místě nechat si změřit zrak a zjistit, jestli se vůbec jedná o typ brýlí, který potřebujeme. S výběrem těch správných brýlí nám potom mohou poradit například v Oční optice Mariánské Lázně.