Výběr lékaře bychom neměli podceňovat

Výběr lékaře bychom neměli podceňovat

Chřipka je nemoc, kterou měl za svůj život snad každý z nás i několikrát. Dříve se na podobné nemoci umíralo, dnes je skoro ani neléčíme. Při prášky přeplněných lékárnách, která máme za domem, nějak nepovažujeme za důležité navštívit lékaře. Tento „hazard“ se zdravím se nám může vyplatit, pokud nemoc alespoň sami poctivě léčíme a vyležíme. Většina z nás však chřipku naprosto běžně přechází. S sebou do práce si sbalíme tři balíčky kapesníků a paralen, kdyby bylo nejhůř a mrazivým počasím se vydáme vstříc našemu pracovnímu životu.

Pokud budeme byť zdánlivě lehké nemoci přecházet, můžeme si z nich vypěstovat něco mnohem horšího, co už se bez lékařského zásahu opravdu neobejde. K lékaři se tak spousta z nás z posledních sil „doplazí“, až když je nám úplně nejhůř. Není pak divu, že po podobných zkušenostech, kdy léčba trvala několik týdnů a museli jsme podstupovat nepříjemná vyšetření, máme s návštěvami lékaře problém. Ale ruku na srdce, můžeme si za to sami.

Důvodů, proč návštěvu lékaře neustále odkládáme a považujeme ji za úplně krajní a poslední možnost, je několik. Někteří z nás se vymlouvají na časové vytížení a špatné rozvržení ordinačních hodin lékaře, někteří zase na přeplněné čekárny, kde by snad mohli chytit ještě „něco horšího“ a jiní mají zkrátka strach. Strach z toho, co všechno mu bude lékař dělat, jestli vyšetření a případné zákroky budou bolestivé a podobně.

Pokud se vydáme na pohotovost nebo na jiné specializované pracoviště, to, jaký tam bude lékař zkrátka neovlivníme. Naopak velmi dobře můžeme ovlivnit lékaře, který nás bude provázet celý život – lékaře obvodního neboli praktického.

Praktický lékař je člověk, za kterým většinou jdeme jako první, když nás něco trápí. Ať už se naše problémy týkají bolestí v krku, bolestí břicha nebo velmi nepříjemných a stále se opakujících migrén, naše cesta za léčbou začíná v čekárně u našeho praktického doktora.

To jestli je lékař dobrý z medicinského hlediska my jako laici asi nepoznáme a musíme zkrátka doufat, že diplom, co mu visí na stěně, tam je z nějakého důvodu. Co ale ovlivnit můžeme, je lidský přístup našeho lékaře. Zdravotní problémy mohou mít mnoho podob a často nám mluvit o nich může dělat problém. Lidský přístup lékaře je v tomto naprosto zásadní. Pokud budeme mít pocit, že mluvíme s někým, kdo nám chce opravdu pomoci, kdo si dokonce sám podobné problémy i zažil a kdo nás nebude soudit například za špatný způsob domácí léčby, který jsme před jeho návštěvou zvolili, budeme se u něj cítit mnohem lépe. Naproti k doktorovi, pro kterého jsme jen „diagnóza“ a při našem vyšetření pomalu ani nezvedne oči od počítače, už tak rádi chodit nebudeme.

Naštěstí je obvodních lékařů celá řada a my si tak můžeme vybrat toho pravého pro nás. Obvodních lékařů najdeme úplně v každém městě i několik. Jedním z takových praktických lékařů je třeba MUDr. Marie Heřmanová s.r.o., kterou najdeme v Českých Budějovicích.