Návštěva zubaře není pro většinu lidí nic příjemného. I dospělý a zdatný muž se může při kontrole u zubaře cítit jako malý vystrašený kluk. Sedíme v čekárně, v rukou žmouláme kapesník a intenzivně se snažíme nemyslet na to, co nám zubař bude tentokrát dělat. Jakmile sestřička vyvolá v čekárně naše jméno, nervozita ještě vygraduje. Po usednutí do velkého zubařského křesla, které zdobí po stranách nejrůznější stomatologické soupravy, a po tom, co nám kolem krku sestřička připne papírový ubrousek, máme pocit, jako bychom k židli byli najednou připoutaní a odevzdaní svému osudu jen čekáme, jak velké škody jsme v naší puse napáchali tentokrát. Co kdybychom ale mohli podobným situacím předejít a pravidelné kontroly u zubaře by se proměnily z nočních můr na docela obyčejnou prevenci?
O zubní hygieně už slyšel asi každý, nicméně spousta lidí se jí stále urputně brání. Jakoby snad nestačilo, že musíme jednou za půl roku nebo za rok k zubaři. Přece nebudeme něco podobného absolvovat ještě dobrovolně ze své vlastní vůle a ještě za to platit. Zubní hygiena nám však může pomoct předcházet nejen zubním kazům ale také jiným dentálním onemocněním, kterých se tolik bojíme.
Asi nejzásadnější informací je, že dentální hygiena není totéž co zubní ordinace. Zatímco u zubaře nám zuby léčí, na dentální hygieně nám o zuby pečují a snaží se o to, aby žádnou léčbu nepotřebovaly. To, co nezvládneme odstranit sami doma pomocí zubního kartáčku a nitě, nám pomohou zlikvidovat právě na zubní hygieně. Jedná se tedy o preventivní výkon, který si klade za cíl odstranění zubního kamene, povlaku na zubech a jiných nečistot, které nemají v dutině ústní být. Dentální hygiena nám tímto pomůže zredukovat bakterie v ústech a tím snížit riziko infekce, paradontitidy stejně jako předcházet vzniku zubního kazu.
Kromě precizní péče a důkladného vyčištění zubů a dutiny ústní, které probíhá v několika fázích, nám zubní hygienista může poradit, co pro zdraví zubů můžeme dělat, a čemu se naopak raději vyvarovat. Jednou z věcí, která mnohé z nás asi překvapí, je, že existují potraviny a nápoje, po kterých se vyloženě nedoporučuje čistit si zuby. Jedním z nich je například víno. To obsahuje kyseliny, které způsobují mikroskopické eroze na povrchu zubů, a ty potom změkčují sklovinu. Pokud si v této chvíli zuby vyčistíme, můžeme na nich napáchat více škody, než kdybychom jedno čištění vynechali úplně. Po konzumaci vína bychom tak měli počkat alespoň třicet minut, než se do naší rutiny pustíme.