Se zimou přichází doba častějších nachlazení a nemocí, a proto se mnozí už od podzimu “dopují” vitaminem C, o kterém se říká, že pomáhá imunitě a že by na podzim měl být nezbytným doplňkem stravy. Víte však přesně proč je pro naše tělo tento vitamin nezbytný, s čím nám může pomoci a v jaké formě a množství je ideální ho užívat?
Vitamin C neboli kyselina askorbová je nezbytnou živinou pro náš organismus. Lidé v průběhu evoluce však přišli o schopnost si ho sami vytvářet, a proto je nezbytné ho v dostatečném množství přijímat v potravě. Jeho význam, i když přesně nevěděli o jakou látku se jedná si uvědomovali lékaři již na počátku 18. století, kdy námořníci na dlouhých plavkách trpěli kurdějemi, které jsou způsobené právě nedostatkem vitaminu C. Proto si s sebou na plavby začali brát citrony nebo zakysané zelí a problémy rychle přešly. Ve 20. letech 20. století se poté chemikům povedlo vitamin vyrobit uměle.
Ne nadarmo je tento vitamin C nazývá králem mezi vitamíny, je zásadní pro tvorbu kolagenu, podporuje imunitní systém, je účinný antioxidant, chrání buňky před oxidačním stresem z kouření, smogu i UV záření, snižuje míru únavy, pomáhá zvyšovat vstřebávání železa a posiluje nervovou soustavu a psychickou činnost. Nedostatek tohoto vitaminu se může projevit už i na samotném vzhledu, popraskané koutky úst, hrubá kůže, člověk se cítí vyčerpaně, objevují se bolesti svalů a kloubů, snižuje se imunita a mohou se vyskytnout žaludeční potíže ale také se zhoršuje psychická pohoda.
Nejpřirozenějším zdrojem vitamínu je ovoce a zelenina, mnozí ví že je v citrusových plodech, nejvíce ho má acerola, šípek, rakytník a černý rybíz, hodně je ho také v růžičkové kapustě, kiwi nebo rajčata a paprika. Zdravý člověk by ho denně měl sníst 60 – 100mg, v období chřipek to však může být 1-2 g. V zimě, kdy jí člověk méně ovoce a zeleniny je tak dobré ho přijímat i jako potravinové doplňky. Pozor na předávkování, to je možné a projeví se průjmem a žaludečními problémy.