Vlasy jsou pro spoustu lidí důležitou součástí sexappealu. Móda střihu vlasů se měnila po tisíce let a vzniklo o nich mnoho písní a básní. Na světě je dnes tolik druhů šamponů, kondicionérů, sér, tonik, stravovacích doplňků a všemožných přípravků, že z toho jde člověku hlava kolem.
Jedna otázka však trápí lidstvo od nepaměti: Po čem vlasy zaručeně rostou? Pojďme se pokusit na tuto otázku odpovědět a dobrat se k uspokojivé odpovědi. Na dalších řádcích se dočtete, co jsou to vlasy, proč nám vlastně rostou, co ovlivňuje jejich růst, jak si nechat narůst dlouhé vlasy a také po čem vlasy rychle rostou.
Co jsou to vlasy?
Vlasy jsou tvořené bílkovinou keratinem a jsou v podstatě to samé co chlupy. Vyskytují se hlavně u savců a skládají se z vlasového stvolu (část vlasu nad pokožkou) a kořene. Celý vlas je zasazený v pochvě, které se odborně říká vlasový folikul, a uvnitř můžeme kromě kořene najít i potní a mazové žlázy.
Proč nám rostou vlasy?
Účel srsti obecně je především termoregulace a ochrana proti UV záření. Srst je také užitečná jako bariéra, přes kterou má hmyz problém se dostat, a i když se to nezdá, chrání tělo před poškozením.
I když vlasy vypadají křehce a jde si jen těžko představit, že by nás ochránily před tupým úderem o velké síle, pravdou je, že bez nich by případné poškození bylo ještě rozsáhlejší.
Proč naši předci odhodili hustou srst?
Z předchozích řádků můžete nabýt dojmu, že mít srst je velice praktické, a možná u vás vyvstane otázka, proč ji člověk během evoluce ztratil. Odpovědí je pot. I když je pro většinu lidí v dnešní době pot jen obtížností, co vytváří kruhy na košilích a nepříjemně zapáchá, je jedním z nejlepších nástrojů na přežití, kterým člověk oplývá.
Srst vytváří tepelnou izolaci a díky tomu lze existovat v různých teplotách. Tato izolace sice omezí vstup okolní teploty dovnitř, ale také ji pomalu uvolňuje ven. To pro spoustu savců znamená, že když se jejich tělo začne přehřívat, musí se zastavit a počkat, až se organismus ochladí.
Člověk díky potu, který jeho tělo ochlazuje, může běžet kilometry a kilometry v kuse, aniž by se musel zastavit. Lev sice antilopu chytí během pár vteřin, ale když neodhadne vzdálenost, musí lov odložit, zatímco naši předci mohli běžet hodiny, dokud se antilopa nepřehřála a nezastavila.
Proč nám zůstaly vlasy?
I když se lidstvo zbavilo hustého kožichu, aby bylo efektivnější v lovu, zůstala nám část těla, kterou je potřeba chránit. Naše hlavní přednost a věc, která zapříčinila rozmach lidstva – mozek. Vlasy udržují mozek v provozní teplotě a chrání ho před vnějšími vlivy.
Mozek je pro nás sice nepostradatelný, ale vlasy nám na hlavách zůstaly ještě z jednoho důvodu – přivábit samce či samičku. To, že jsou vlasy důležitou součástí vizáže, není žádné tajemství. Stejně jako pávy předvádějí svoje peří, i my vystavujeme naše vlasy na odiv. V různých kulturách vznikly různé účesy a způsoby, jak vlasy upravovat.
Co ovlivňuje růst vlasů?
Když už víme, proč jsou pro nás vlasy důležité, zaměříme se teď na to, jak je pěstovat.
Růst vlasů ovlivňuje široká škála faktorů. Patří mezi ně například genetika, hormony, výživa, zdravotní stav nebo věk.
Co se genetiky týče, jistě jste si mohli všimnout, že na východě mají lidé často rovné vlasy a na jihu kudrnaté. Tento jev sice způsobuje rozdílná struktura vlasu, ale kromě ní se v genetickém balíčku nachází i rozličná rychlost růstu vlasů a kvalita vlasů.
Testosteron a estrogen mají také vliv na růst vlasů. Zatímco estrogen může zapříčinit, že vám vlasy budou růst delší a hustější, testosteron naopak může zapříčinit jejich vypadávání. Těhotné ženy mohou při očekávání pozorovat, že jim vlasy najednou rostou hustší, protože se jim zvyšují hladiny estrogenu.
Jak si nechat narůst dlouhé vlasy?
Vrátit se v čase do doby, kdy se naše tělo vyvíjelo a vlasy nám rychle rostly, sice nejde, ale je pár věcí, které můžeme pro svoje vlasy udělat.
Důležité je dobře se o vlasy starat. Nenechat je celý den pod čepicí, udržovat zdravý životní styl a pečlivě vybírat přípravky, které na vlasy použijeme. Je dobré udělat si průzkum, které šampony a kondicionéry jsou pro vaše vlasy nejvhodnější. Přečíst si recenze a pokud výrobce podkládá účinnost svého produktu vědeckou studií, je na místě si ji přečíst a ověřit, kdo studii vydal.
Po čem rychle rostou vlasy?
Růst vlasů jako takový nelze podloženě urychlit, na druhou stranu existuje spousta způsobů, jak ho zpomalit a skončit s poškozenými vlasy. Pokud chceme být hrdými vlastníky dlouhých a krásných vlasů, je potřeba jim připravit metaforickou úrodnou půdu.
Co nedělat:
- Hrubé česání mokrých vlasů, které může způsobit lámání.
- Užívání žehliček, kulem a fénů, může vlasy poškodit, oslabit jejich strukturu a opět způsobit lámání.
- Časté barvení, odbarvování nebo trvalá mohou oslabit vlasy a poškodit vlasové folikuly.
- Nedostatek kvalitního spánku, který narušuje hormonální rovnováhu a regeneraci těla.
- Účesy jako copánky, drdoly nebo culíky, které napínají vlasy, mohou vést k jejich lámání.
- Kouření a nadměrné pití alkoholu mohou negativně ovlivnit krevní oběh a přísun živin k vlasovým folikulům.
Co dělat:
- Hydratovat, pití vody pomáhá pokožce hlavy, aby byla dobře hydratovaná.
- Pravidelné cvičení, zlepšuje krevní oběh, což může podpořit zdraví vlasových folikulů.
- Dostatek spánku, to hlavně kvůli redukci stresu, který může mít negativní účinek na růst vlasů.
- Pravidelné masáže pokožky hlavy, které mohou zlepšit krevní oběh a stimulovat vlasové folikuly.
- Pravidelné zastřihování konečků, které může pomoci předcházet lámání a roztřepeným konečkům, což udrží vlasy zdravé.
Potraviny, které se vyplatí jíst, když si chcete nechat narůst vlasy, jsou například hovězí maso, lískové oříšky, citrusy a mrkev. Kombinací potravin je samozřejmě více, proto zde přikládám tabulku vitamínů a přípravků, které by měly s růstem vlasů pomoci:
Biotin | Podporuje produkci keratinu. |
Vitamin A | Pomáhá udržovat zdravou pokožku hlavy a produkci mazu. |
Vitamin C | Pomáhá při produkci kolagenu, který je důležitý pro strukturu vlasů. |
Vitamin E | Zlepšuje krevní oběh v pokožce hlavy. |
Zinek a železo | Nedostatek těchto minerálů může vést k vypadávání vlasů. |
Ricinový olej | Je známý svými vlastnostmi podporujícími růst vlasů. |
Buďte na své vlasy šetrní, starejte se dobře o své tělo a vaše vlasy by to měly ocenit.
Zdroje: NZIP, NCBI, PubMed, Blendea
Natálie Schönová je studentkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Fascinuje ji alternativní umění, od filmu až po poezii. Je vášnivou milovnicí nevšedního jídla a psaní. Neustále zdokonaluje své kuchařské dovednosti a pracuje na svých textech. Psaní ji provází od dětství, kdy poprvé vzala do ruky tužku, a stále objevuje nové formy vyjádření.