Vyhladit vrásky a zpevnit kontury obličeje zcela zdarma díky pravidelnému cvičení? Pomocí cviků, inspirovaných japonskými metodami, je to možné. Věděli jste, že v obličeji máme přes 42 mimických svalů? Procvičovat byste je měli úplně stejně jako ty ostatní.
Obličejová jóga přináší série obličejových cvičení, které pomáhají izolovat určité svaly a posilovat je, stejně jako u klasické jógy. Svaly na obličeji používáme každý den, když se usmíváme, mračíme nebo nás něco trápí. Účelem obličejové jógy je se zaměřit na konkrétní svaly, izolovat jejich pohyb a posílit naše uvědomění, kdy používáme který sval. Jejich posilováním se zlepší cirkulace krve, pružnost pokožky a omezení tvorby vrásek.
Co je to obličejová jóga?
Obličejová jóga, nebo také obličejová gymnastika, anglicky Face Yoga či self-lifting, je obličejové cvičení, které vašim obličejovým svalům navrací pružnost, pevnost a plnost. Obličejová jóga je zcela přirozená a neinvazivní metoda, jak dosáhnout mladistvého vzezření.
Nepřítelem mladistvé pleti je především ztráta kolagenu. Ten udržuje pleť vypnutou, ale jak se s narůstajícím věkem redukuje, svaly ochabují. Takovýto pravidelný trénink mimických svalů zaručí, že se jasné kontury nejen z vašeho obličeje nevytratí, ale dokonce je navrátí.
Filozofii Face Yoga Method založila Fumiko Takatsu přibližně před dvěma dekádami. Od té doby se osvědčila jako spolehlivý nástroj v boji proti stárnutí. Face Yoga je revolucí ve světě cvičení, dýchání a způsobu myšlení.
Jak funguje Face Yoga?
Face Yoga funguje na principu posílení a zlepšení cirkulace krve, což zlepšuje stav pokožky a eliminuje vrásky. Face Yoga funguje v zásadě stejně jako klasická jóga. Ta pomocí protahování a posilování zpevňuje a formuje celé tělo. Obličejová jóga stejným způsobem tvaruje, tónuje a posiluje svaly v obličeji.
Obličejová jóga, to je pohyb mimických svalů jak samotných, tak za použití prstů. Různě se tváříte, špulíte rty a vyplazujete jazyk, taháte za kůži, nebo jemným tlakem kůži tlačíte a masírujete. Konkrétní cvik pak několikrát za sebou opakujete (svaly stahujete a zase uvolňujete), nebo jej držíte po dobu několika vteřin.
Obličejová jóga může pomoci nejen s povislými konturami, ale i s asymetrií obličeje, s jemnými i hlubšími vráskami. Prevencí vrásek kolem očí je pak oční jóga. Pleť je pak omlazená, rozjasněná a rozzářená, svaly jsou uvolněné a lymfa je pročištěná. Face Yoga je prevencí vzniku druhé brady, stresu, působí proti akné a zbavuje bolestí hlavy.
Jak často a jak dlouho cvičit obličejovou jógu?
Podle Fumiko Takatsu je ideální cvičit dvakrát denně. Jednou ráno po probuzení – pro aktivaci obličejových svalů a pak znovu před spaním – pro uvolnění napětí z uplynulého dne. Doporučuje se vystřídat 4 až 5 cviků po 30 vteřinách.
Jelikož jsou obličejové svaly jemné a je velmi obtížné zaměřit se pouze na konkrétní sval, měli byste začít s tonizací větších svalů. Větší svaly jsou v oblastech čela, krku a dekoltu. Až později se přesuňte na menší svaly. Při každém cviku se soustřeďte na držení těla a především na dýchání – stejně jako u klasické jógy.
Jestliže se vám cviky ze začátku nedaří, nenechte se tím odradit. Také se může stát, že budete napínat jiné svaly, nebo zadržovat dech. Perfekce obličejové jógy vyžaduje, abyste se jí pravidelně věnovali. U některých lidí jsou vidět výsledky cvičení po týdnu, u některých po 2 měsících a u jiných třeba po půl roce. Je tedy důležité obličejovou jógu začít praktikovat a už nepřestat. Jinak zafunguje gravitace.
Jak cvičit obličej?
Výchozí pozice pro cvičení je zcela uvolněný obličej. Všechny cviky provádějte tak, abyste zatínali opravdu pouze ten daný sval, na který je cvik určený, nikoliv jiný. Především na začátku si můžete pomoci rukama, abyste cítili, zda cvik provádíte dobře. Každý cvik opakujte 10x-20x.
- Horní víčka a oční okolí
Cvik posiluje kruhové oční svaly, rozjasňuje ochablá horní víčka a zpevňuje oční okolí.
Hlavu mějte vzpřímenou a dívejte se před sebe. Ruce můžete volně položit, jako když se díváte do dálky proti slunci (palci na spánky, ukazováčky k hornímu okraji čela). Střídejte hluboký pohled dolů (víčka by měla být téměř zavřená a měli byste cítit napětí) a pohled co nejvíce kolmo vzhůru. V krajních polohách vždy pár vteřin vydržte a dávejte pozor, abyste nekrčili čelo.
- Okolí úst a tváře
Cvik posílí kruhový sval kolem úst, redukuje nosoretní vrásky a vyplní propadlé tváře. Procvičí i svaly na krku.
Začněte se vzpřímenou hlavou a pohledem před sebe. Otevřete ústa, jako byste chtěli něco říct, a vtáhněte rty dovnitř – snažte se je co nejvíc přitisknout k zubům. V krajní poloze vydržte pár vteřin. Střídavě dělejte pohyb, jako byste se chtěli doširoka usmát, se rty stále přitisknutými k zubům. Můžete si pomoci prsty na lících – tím dohlédnete na to, abyste zbytečně nekrčili oční okolí.
- Okolí rtů a čelisti
Doplňkový cvik k předchozímu redukuje kuřácké vrásky a posílí kontury čelistí.
Opět se dívejte před sebe. Střídavě zatínejte ústa tak, jako byste je chtěli mít co nejvíce sevřené a přitisknuté k zubům. Rty by neměly být téměř vidět. Snažte se střídat rty v rovné poloze a mírně „naštvané“, s koutky dolů.
- Čelo a obočí
Cvik procvičuje ploché svaly na čele, uvolňuje napětí nad kořenem nosu, redukuje vrásky na čele a pozvedne obočí.
Začněte opět v poloze s uvolněným obličejem, dívejte se před sebe. Střídavě „vyvalujte“ oči, jako když jste překvapené. Dávejte ale pozor, abyste nezvedali obočí a nekrčili čelo. Můžete si pomoci dotykem ukazováčků uprostřed čela – neměli byste zaznamenat téměř žádný pohyb. V krajní poloze opět vydržte pár vteřin a střídejte s úplným uvolněním obličeje.
- Protažení na závěr
Jako po každém cvičení i po obličejové józe byste se měli protáhnout.
Snažte se celý obličej zatnout, jako když očekáváte velkou ránu – oči zavřete, „kam až to půjde“. Rty stiskněte pevně k sobě a roztáhněte doširoka přes semknuté čelisti (můžete si pomoci zaťatými pěstmi v úrovni brady). Následně obličej uvolněte, „vyvalte“ oči a co nejdál vyplázněte jazyk. Opakujte 5x. Pak pomalu párkrát zakývejte hlavou k jednomu a ke druhému rameni, ale hlavu natočte a dívejte se přitom vnějším okem kolmo ke stropu, abyste protáhla i svaly na krku.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.