Podle tradiční čínské medicíny je veškerý povrch kůže protkán drahami, kudy proudí životní energie čchi. Tyto dráhy neboli meridiány propojují vnitřní orgány s tkáněmi a povrchovými částmi těla, orgány se smyslovými otvory, orgány mezi sebou i vzájemně jednotlivé dráhy. Každá dráha má na povrchu těla aktivní body, jejichž stimulací se impulzy přenáší právě po drahách čchi. Tyto body se nazývají akupunkturní. Pokud je někde energie narušena nebo je v nerovnováze, může se to projevit bolestí, nemocí nebo jinými obtížemi. Nemoci vnitřních orgánů se projevují bolestmi na povrchu těla a například na páteři se výška lokalizace akupunkturních bodů shoduje s dermatomy západní medicíny. Stimulací určitých míst povrchu těla lze působit na vnitřní orgány.
Při aplikaci akupunkturních jehliček dochází k navázání kontaktu s čchi, které se projevuje rozličnými pocity jako např. brnění, tlak, teplo, chlad, rozpínání apod. Akupunkturní body je třeba pečlivě diagnostikovat, určit ty pravé na konkrétní obtíže, tradiční čínská medicína jich totiž zná přes dva tisíce. Právě akupunkturní jehličky a jejich pečlivě umístění na dané body na přesně stanovenou dobu pomáhá opět rozproudit energii, odstranit bloky a harmonizovat tělo.
Kromě akupunktury jsou dalším významným pilířem čínské medicíny masáže Tuina. Čínské léčebné masáže Tuina nabízí širokou škálu možností, jak ovlivnit zdraví těla i ducha, obsahují jak manuální techniky na ovlivnění kloubů, svalů a šlach, tak jemné techniky na harmonizování a podpoření toku energie čchi v hlubších vrstvách těla a orgánů. V rámci masáží se využívají mimo jiné i znalosti akupunkturních bodů, jejich účinků a vlivu při správné stimulaci. Pokud byste se chtěli taje čínské medicíny naučit a porozumět jim více do hloubky najdete u nás unikátní 1. Školu tradiční čínské medicíny. V základním kurzu se mohou i laici naučit základy tradiční čínské medicíny. Mohou objevit principy celostní péče o tělo i mysl a přenést je do svého každodenního života nebo mohou pokračovat návazném profesionálním studiu.