Co takhle víkend na kozí farmě?

Co takhle víkend na kozí farmě?

Někteří lidé vnímají bio produkty jen jako předražené suroviny, které nechutnají o nic lépe než jejich náhražky z velkochovů. Proč bychom měli například za sýr platit víc peněz jen proto, že má na sobě nálepku „bio“? Ekologické zemědělství má však mnohem hlubší význam.

Ekologické zemědělství se snaží šetřit neobnovitelné zdroje energie, zachovat zdravou půdu, a především pěstovat plodiny bez používání umělých hnojiv a chemických přípravků. Ty totiž postupně připravují půdu o její organickou hmotu a nezřídka kdy se tak stane, že půda zůstane naprosto mrtvá. Těžko potom vypěstujeme zdravou a chutnou plodinu na místě, kde nenajdeme jedinou živou žížalu.

Součástí ekologického zemědělství a výroby bio produktů je také chov zvířat s ohledem na jejich přirozené potřeby. Pokud budeme chovat zvířata v malých klecích a nedáme jim možnost přirozeného pohybu, dost pravděpodobně v nich budeme pěstovat stres a s ním spojenou celou řadu různých zdravotních problémů a chorob. Ty se potom prostřednictvím živočišné stravy dostávají do těla také k nám. Pokud se bude zvíře cítit příjemně, bude mít čerstvou vodu, dostatek zeleně a volný výběh, je pravděpodobné, že bude také zdravé. Stejně tak živočišné produkty budou potom dosahovat zcela jiných kvalit.

Některé ekologické farmy organizují různé rekreační pobyty a výlety, aby své fungování lidem ještě více přiblížily. Jednou z nich je Farma Hana Langová, která se nachází v krásném prostředí České Kanady. Na této kozí farmě mohou návštěvníci ochutnat výtečné kozí sýry, tvaroh či kozí mléko. Vše je samozřejmě bio. Toto místo je lákadlem nejen pro rodiny s dětmi, které mohou strávit den se zvířátky, ale také pro páry či partu přátel, kteří touží na pár dní utéct z města a užít si krásné přírody a nevšedního ubytování. Farma totiž mimo jiné nabízí také trempské ubytování v prostorách bývalého lihovaru či stanování uprostřed farmy. Ještě větší dobrodruzi mohou strávit noc na seně, nebo si vyjet na projížďku na koni. Ani odpočinek nám však na farmě nebude zapovězen. Personál farmy nabízí také klasické a reflexní masáže, které dostávají v tak netradičním prostředí docela nový rozměr.