Lidské tělo neustále prochází přirozeným čisticím procesem. Přesto vlivem konvenčního stravování a životního stylu nestačí samo odbourávat všechny škodliviny, čímž dochází k přetížení organismu toxiny. To se může projevit špatným zažíváním, nadváhou, únavovým syndromem, bolestmi hlavy a kloubů či kožními potížemi. Aby detox organismu tělu přinesl opravdu léčivé a blahodárné účinky, musí být proveden nenásilným způsobem. Jak pročistit organismus? Co jíst při detoxikaci?
Co je detoxikace organismu?
Pojmem detoxikace organismu rozumíme zbavení se všech škodlivých toxinů a patogenních látek z těla. Je to očista těla za účelem opětovného nastolení rovnováhy v organismu. Detoxikací se podpoří vlastní samoléčebné schopnosti, kterými tělo disponuje, když mu dáte příležitost. Tělo se díky detoxu začne zbavovat nahromaděných toxinů.
Správně provedená očista těla harmonizuje celý organismus, navozuje pocit zdraví, zlepšuje spaní, zvyšuje energii a projasňuje mysl. Díky očistě máte možnost seznámit se s nenásilnou formou zdravého stravování. Cílem detoxikace organismu může být nejen zhubnutí, ale především uvedení organismu do rovnováhy, zbavení se nadbytků a překyselení, kterým dnes trpí valná většina populace.
Jak na detox organismu?
Základem detoxikace jsou játra. Jedná se o největší detoxikační orgán, který neustále přeměňuje veškeré toxické látky na netoxické. Škodliviny následně tělo vyloučí močí, stolicí a potem. Pro správné fungování jater je třeba se vyvarovat všemu, co tělo a játra zatěžuje, a rovněž přijímat kvalitní stravu a výživu, aby játra dostávala ty správné nutriční látky.
Játrům škodí nekvalitně a průmyslově zpracovaná strava, trans-tuky, nadmíra cukrů, přemíra fruktózy z ovoce, alkohol, kofein, konzervační látky a toxické látky z prostředí. Játra také zatěžují léky, hormony a těžké kovy.
Játrům naopak prospívá plnohodnotná strava s dostatkem zeleniny, kvalitních bílkovin a zdravých tuků. Játra potřebují ke svému správnému fungování také dostatek vitamínů (inspirujte se těmito recepty na smoothies plné vitamínů) skupiny B, vitamín A, vitamín E, vitamín C, koenzym Q10 a minerálů (například hořčík, zinek, selen a měď).
K očistě střev je vhodné zařadit odlehčující jídelníček s omezením tuků, živočišných bílkovin a dráždivých látek, jako je koření, alkohol a káva. Funkci střev podpoříte zeleninou, ovocem v rozumné míře, stravou s dostatkem vlákniny a čisté vody.
Detoxikaci celého těla provádějte nejlépe dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Vylučovací orgány také podpoříte bylinkami, které prospívají správné funkci zažívacích a vylučovacích orgánů. Způsob, jak vyčistit své tělo, je jíst vyváženou stravu, kterou tvoří zelená listová zelenina, rostlinné proteiny, oříšky semínka. Pijte především dostatek čisté vody a dovolte tělu odpočívat a regenerovat.
Co jíst při detoxikaci?
Nejprve z jídelníčku vyřaďte živočišné výrobky (maso, uzeniny, mléko a mléčné výrobky a vejce), průmyslově zpracované a nevhodně upravené potraviny (konzervy, instantní jídla, potraviny s éčky apod.), smažená jídla, alkohol, kávu, bílou mouku (a pečivo vůbec), černý čaj, cukr a umělá sladidla.
Jezte dostatek zeleniny, ideálně jako součást každého jídla. Zeleninové polévky či jinak tepelně zpracovaná zelenina pomáhají zahřát organismus, navíc je takto upravená zelenina stravitelnější a získáme z ní více zdraví prospěšných látek. Velmi zdravá, a tedy vhodná, pro období půstu je i kvašená zelenina. Díky vysokému obsahu vlákniny přispívá k podpoře trávení.
Zvyšte objem vlákniny v jídelníčku. Právě ta má důležitý vliv na správné trávení a pročištění střev. Váže na sebe odpadní látky, které pak odejdou spolu s vlákninou ven z těla.
Přílohy si vybírejte přirozeně bezlepkové, jako je rýže, pohanka, jáhly, quinoa nebo batáty.
Pro koho není detox organismu?
Detoxikace organismu není vhodná pro nemocné osoby, děti, těhotné a kojící ženy. A především ty, kteří užívají léky – nejen ty, které ovlivňují srážlivost krve – mohlo by dojít k ovlivnění jejich účinku.
Jak rychle vyčistit organismus?
Pokud jste dlouhou dobu jedli konvenčně a tělo jste příliš nešetřili, je lepší pustit se do dlouhodobější a postupné detoxikace organismu, než hned začít několikadenní hladovkou. To by bylo nejen kontraproduktivní, ale dokonce i zdraví nebezpečné. Navíc když postupně budete odbourávat potraviny, které vám škodí, naučíte se je lépe nahradit jinými, zdraví prospěšnými. Tím si můžete postupně vytvořit nové stravovací zvyklosti a jíst tak, aby vaše tělo nebylo přetěžováno. To se vám odmění mnohem lepším zažíváním, zvýšenou energií, radostí ze života a trvalým zdravím.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.