Maso může mít mnoho podob

Maso může mít mnoho podob

I když v dnešní době spousta lidí upravuje své stravovací návyky podle nejrůznějších diet a zásad zdravého životního stylu, na maso nedá spousta lidí dopustit. Maso je v oblasti stravování v dnešní době poměrně kontroverzním tématem. Někteří tvrdí, že maso k životu nutně potřebujeme, a že je tato potravina ničím nenahraditelná. Jiní, zpravidla zastánci vegetariánství a bezmasé stravy, tvrdí, že maso je věc v dnešní době jednoduše nahraditelná, pokud člověk ví, co má jíst. Stejně tak proti konzumaci masa bojují třeba ochránci zvířat. Naštěstí dnešní doba nabízí spoustu možností stravování, kdy si na své přijde naprosto každý.

Ať už patříme do skupiny zapřisáhlých odpůrců masa, nebo si život bez něj nedokážeme představit, faktem zůstává, že lidé jedli maso už před více než milionem let. Na rozdíl od nás si jej však často museli obstarat sami. Tehdy bylo jezení masa skutečně považováno za součást přirozeného koloběhu života a potravinového řetězce. To, co ale lidé udělali později, aby si usnadnili práci a spolu s ní i zabíjení zvířat pro maso, nemá s přirozeným potravinovým řetězcem nic společného. Nejen proto se čím dál více lidí proti tomuto systému začíná bouřit.

Pravdou je, že všeho moc škodí, a to platí jak o bezmasé stravě tak také o mase. I když jsou vzhledem k historii lidská těla na jedení masa uzpůsobena, pokud bychom náš jídelníček postavili převážně na mase, mohlo by nám to naopak způsobit i nějaké zdravotní problémy.

Jsme všežravci, a proto naše tělo potřebuje pestrou stravu.

Zejména starší generace razí teorii, že bez masa ztrácíme sílu. I když toto tvrzení neplatí zcela doslovně, něco na něm opravdu je. Maso totiž obsahuje důležité živiny, především bílkoviny, které jsou důležité pro správný vývoj a fungování našeho těla. Stejně tak najdeme v mase důležité vitamíny D a B12, které napomáhají krvetvorbě a nervovému systému. Na druhou stranu však není pravda, že tyto živiny do těla nemůžeme dostat jinak. V dnešní době totiž na trhu najdeme množství doplňků stravy, vitamínů a jiných důležitých živin v nejrůznějších formách.

Maso má však mnoho podob. Jedna věc je koupit zmrazené maso v supermarketu a něco jiného je koupit si čerstvé chlazené maso přímo u řezníka. Stejně tak, jako při výběru kvalitních surovin myslíme na sebe, měli bychom myslet i na naše mazlíčky. Také psí maso by totiž mělo být kvalitní, takže je dobré si dát i na výběru masa pro naše čtyřnohé mazlíčky záležet.

Ať už maso jíme každý den, nebo si ho dáme jednou za čtvrt roku na grilovačce se známými, neměli bychom jeho výběr podceňovat.