Zelí je tradiční surovina české kuchyně a málokterá hospodyňka se bez něj obejde. Syrové zelí je vynikající na letní saláty, jako příloha k masu nebo i samotné. Kysané se dá konzumovat zastudena nebo tepelně opracované k tradičnímu pečenému vepřovému, kachnímu nebo husímu masu, samozřejmě s knedlíkem.
A proč jíst zelí? Pomůže vám ke krásně zářící pleti a silnému imunitnímu systému. Lidé ho pěstují už více než čtyři tisíce let, staří Egypťané mu dokonce připisovali božskou moc, Řekové ho užívali jako léčivou rostlinu.
Půlka šálku drceného zelí obsahuje 17 kalorií, 4 gramy sacharidů a 1 gram proteinu. Když si toto množství připravíte, získáte 47 procent denní dávky vitamínu C, 102 procenta denní dávky vitamínu K, 8 procent manganu, 6 procent kyseliny listové, a také vitamín B-6, vápník, draslík a thiamin. Zelí obsahuje také antioxidanty, cholin, beta-karten a další zdraví prospěšné látky.
Zelí je ideální na hubnutí, má nízký obsah tuku a vysoký obsah vlákniny. Podporuje vylučování a detoxikaci, takže se vám budou nadbytečná kila shazovat jedna radost. Vitamín C obsažený v zelí podporuje dobrý stav kůže, cév, kostí a zubů, při jeho pravidelné konzumaci snížíte riziko hypertenze, srdečních onemocnění a rakoviny. Protože se na světle a v teple vitamín C rychle ztrácí, je třeba zelí skladovat na chladném a tmavém místě.
Nejlepší je ho jíst syrové nebo lehce dušené, případně kysané. Pravidelná konzumace přispívá k léčení jaterní nedostatečnosti i žloutenky, dny, revmatismu a artrózy. Dříve se zelné listy používaly k hojení ran a vředů, přikládaly se na vyrážky a akné, a také na bolavé klouby.
Kysané zelí si můžete připravit sami, není to nic těžkého. Hlávky očistíte, opláchnete a na kruhadle nebo ručně nakrouháte i s košťály. Zelí smícháte se solí, kmínem a koprem, vložíte do nádob nebo do sudů, upěchujete dřevěnou palicí a postupně odléváte přebytečnou šťávu. Povrch přikryjete kouskem čistého plátna, přiklopíte prkénko nebo talířek a zatížíte něčím těžkým, třeba kamenem. Nádobu necháte jeden až dva dny při pokojové teplotě, potom přemístíte do chladu. Zelí opakovaně stlačujete a kontrolujete, je-li stále polité šťávou, aby na povrchu neplesnivělo.
Jestliže se na domácí výrobu necítíte, zajeďte si do Zemědělského podniku Malše Roudné u Českých Budějovic. Prodávají celé hlávky lahodného křehkého, červeného i bílého roudenského zelí. Nakrouhají vám ho nebo prodají už zpracované, kysané zelí.