Chřipka, angína nebo nachlazení? Jak poznat, co trápí naše nejmenší

Chřipka, angína nebo nachlazení? Jak poznat, co trápí naše nejmenší

Zima je obdobím častých nemocí. Trávíme více času v uzavřených místnostech, kde se viry a bakterie mohou rychle šířit a naše imunita bývá oslabená. Zvláště často nemocné bývají v zimě děti, které ještě nemají tolik vyvinutou imunitu a dětské kolektivy jsou jako dělané pro šíření bacilů. Jak poznat, zda vaše nejmenší trápí rýma, chřipka nebo angína?

Nachlazení patří mezi nejčastější dětská onemocnění způsobená viry. Jedná se o zánět horních dýchacích cest a poznáme ho podle kýchání a zpočátku vodnaté, později hustější rýmy. Může se projevovat i bolestmi v krku nebo zvýšenou teplotou. Příznaky rýmy jsou nejvýraznější první dva až tři dny a do týdne nachlazení většinou odezní samo. Rýma je virového původu, proto na ni nejlépe pomůže klid a odpočinek, případně se v lékárně můžete poradit nad léky vhodnými pro děti na snížení teploty nebo na ucpaný nos. Chřipka je oproti nachlazení typická svým rychlým nástupem. Plně zdravé dítě najednou začne být unavené, objeví se zimnice a vysoká horečka. Děti si také často stěžují na bolest celého těla, u chřipky jsou typické bolesti svalů a kloubů. Angína je oproti předchozím dvěma nemocem způsobená bakteriemi, a tedy na její léčbu jsou třeba antibiotika. Patří mezi nejčastější bakteriální infekce postihující děti. U angíny je typická silná bolest v krku i při polykání a horečka. U angíny také bývá zarudlá sliznice patra i povrch mandlí a ty mohou být také zvětšené případně se na nich objevuje bílý povlak.

Pokud si nejste jistí, co vaše dítko trápí, zda se jedná o nachlazení, chřipku nebo angínu a vysoké horečky neustávají, neváhejte s návštěvou praktického lékaře. Péči pro děti a dorost v Bruntále zajišťuje MUDr. Marie Černá. Tato dětská lékařka Bruntál má moderně vybavenou ordinaci a díky CPR testu snadno zjistí, zda se jedná o nemoc virového nebo bakteriálního původu a navrhne vhodnou léčbu. Dorostová lékařka se zaměřuje i na preventivní péči. V ordinaci provádí také vyšetření moči a sedimentu močovým analyzátorem a disponuje také glukometrem, který slouží k vyšetření koncentrace glukózy v krvi pacienta. Jedná se o erudovanou lékařku, která má s malými pacienty dlouholeté