Chtějí zůstat stále mladí

Chtějí zůstat stále mladí

Je dobré mít jistotu, že se budu mít vždy kam vracet, že o mě bude postaráno i v situaci, když sám nebudu moci. Právě takovou jistotu mají lidé z Mimoně a jejího okolí.

Domov pro seniory poskytuje sociální služby osobám, které mají sníženou soběstačnost a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc od jiného. Když nastane situace, že s takovým člověkem nemůže v jeho bytě zůstat někdo z blízkých, přestěhuje se do Domova pro seniory, kde o něj bude postaráno po všech stránkách. Služby jsou určeny pro osoby, které dosáhly věku 65 let, které mají dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, ale ještě nepotřebují nepřetržitou lékařskou péči. O pobyt v domově si mohou požádat i ti lidé, kteří jsou hospitalizováni nebo pobývají v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Podmínkou je, aby člověk sám o poskytované služby stál, nebyl nebezpečný sobě ani svému okolí, nebyl závislý na alkoholu, drogách, návykových a jiných omamných látkách a neměl nějaké výrazné zdravotní omezení, na které domov pro seniory není nachystaný.

Ubytování pro seniory je zajištěno v bezbariérové budově, v tří a dvoulůžkových pokojích. Pokoje jsou vybavené moderními polohovacími lůžky, nočními stolky, vestavěným šatními skříněmi s nástavci, židlemi, stolem, stropním světlem a lampičkou. Všechny pokoje, sociální zařízení, jídelny a společenské místnosti jsou vybavené signalizačním zařízením, aby si obyvatelé domova mohli v případě potřeby zavolat pomoc ošetřovatelského personálu.

Vybavení domova je opravdu pohodlné, jeho obyvatelé mohou relaxovat v perličkových vanách, uvařit si něco dobrého v kuchyňce, případně si jídlo ohřát v mikrovlnné troubě. Kdykoli si mohou připravit oblíbenou značku kávy nebo čaje. Ve společenských místnostech jsou širokoúhlé televizory, pohovky a křesla. Se svými blízkými mohou klienti komunikovat prostřednictvím internetu, promítají si filmy nebo fotografie na dataprojektorech, případně na DVD přehrávačích. Ve volném čase dělají to, co je baví, procházejí se po prostorném parku, odpočívají na terase nebo chodí do výtvarné dílny. Nemají každodenní povinnosti, které by je vyčerpávaly, dostávají celodenní stravu včetně přesnídávek a svačin. Díky tomu, že je o ně postaráno, si zachovávají důstojnost, soukromí a vlastní vůli do vysokého věku.