Nečekejte, až se vám začnou lámat kosti

Nečekejte, až se vám začnou lámat kosti

Osteroporóza je onemocnění, při kterém dochází k zvýšenému křehnutí kostí. Ty se stávají daleko náchylnější ke zlomeninám. Onemocnění postupuje nenápadně, často bez jakýchkoliv příznaků a pokud se neléčí, může ke zlomenině dojít zcela nečekaně. Léčení osteoporózy je dlouhodobá záležitost, ale vyplatí se ho podstoupit a nemoc nepodceňovat. Osteoporóze a jiným metabolickým onemocněním skeletu se věnuje nový lékařský obor, osteologie. Spojuje přístup několika standardních specializací, hlavně vnitřního lékařství, endokrinologie, revmatologie, ortopedie, gynekologie, klinické biochemie a zobrazovacích metod. Nastupující onemocnění odhalí vyšetření denzitometrem, které trvá asi patnáct minut, je nebolestivé a vyšetřovaného nijak nezatěžuje. Přítomnost, stupeň a typ zlomenin obratlů stanoví další metoda, morfometrie.

Jednou z možností, jak onemocnění předcházet a mírnit jeho příznaky, je pravidelná rehabilitace. Je určena pro pacienty a akutními a chronickými bolestivými stavy pohybového aparátu, traumatickým postižením po zlomeninách, operacích páteře a kloubů, poranění vazů, šlach a svalů. Na rehabilitaci často docházejí také sportovci a lidé s ortopedickým onemocněním, jako je skolióza, artróza nosných kloubů nebo také neurologickými zdravotními problémy, roztroušenou sklerózou a parézami. Vhodná rehabilitace může napravit vadné držení těla u dětí i dospělých, zmírnit gynekologické problémy, spojené s poruchami pohybového aparátu a také pomoci pacientům s poruchami vestibulárního aparátu. Ženy se díky cvičení mohou vyhnout opakovaným potratům, močové inkontinenci, bolestivé menstruaci nebo i sterilitě.

Rozsah léčby a její specifikaci určuje předepisující lékař. Platba za léčbu je hrazena ze zdravotního pojištění, cizinci nebo lidé, kteří si objednají nadstandardní péči, přesahující rámec nasmlouvaných výkonů, platí hotově.

Osteologické centrum najdete v Brně, na Hybešově ulici. Kromě odborného vyšetření a rehabilitace centrum nabízí i očkování, a to proti virové hepatitidě, klíšťové encefalitidě, meningokokové infekci, lidskému papilomaviru a chřipce. Cestovatelé uvítají možnost naočkovat se tady proti tyfu, žluté zimnici, případně podstoupit antimalarickou profylaxi.