Diety nejsou řešení. Zdravé jídlo ano

Diety nejsou řešení. Zdravé jídlo ano

Teď v létě, v sezoně plavek a odhalených těl všichni řeší diety a váhu mnohem více než kdykoliv jindy během roku. Na internetu najdete tisíc zaručených rad, jak rychle a zdravě shodit do plavek, vše pro štíhlou linii a tak dále. Drastické diety tělu naopak jen škodí a snažit se rychle zhubnout s trvalým účinkem je nemožné. Než se snažit poslední týdny před dovolenou honem řešit dietu, abyste na pláži vypadali co nejlépe, je dobré si váhu a zdravé stravování hlídat průběžně během celého roku. Stačí trochu upravit jídelníček, dávat si pozor na několik základních věcí a celkový zdravotní stav, včetně nebezpečné nadváhy se začne postupně zlepšovat.

Ne nadarmo se říká, že základem každého dne je snídaně. Mnoho lidí ji podceňuje, kafe a cigareta jim stačí nebo po cestě do práce zakousnou něco sladkého. Avšak právě snídaně nám dodává energii na celé dopoledne a správně nastartuje náš metabolismus. Proto bychom si na ní měli dát záležet a nevynechávat ji. Ovšem i kolem tohoto jídla panuje mnoho mylných přesvědčení, o tom, co je vlastně zdravé. Například tolik oblíbené müsli se zpravidla skládá pouze z cukrů a dochucovadel, ovocné jogurty ovoce neviděly ani z vlaku a celozrnné chleby jsou většinou jen ochucené a barvivy upravené bílé pečivo. Mnoho na první pohled zdravých potravin ve skutečnosti zdravých vůbec není a je téměř nemožné u všeho číst složení, aby se člověk dozvěděl, co vlastně jí.

Navíc většina potravin už nemá takové hodnoty vitamínů a minerálů jako měla třeba před sto lety, půda je plná pesticidů, hojné použití hnojiv jim jen škodí a konzervace, přeprava a uchovávání potravin je kapitola sama pro sebe. A tyto látky našemu tělu chybí. Únava, bolesti hlavy, problém s trávením, to vše může výživa zdraví vyřešit. Právě nesprávná skladba stravy má na svědomí špatný zdravotní stav a civilizační choroby. Místo další šílené diety se tedy raději zaměřte na to, co jíte, z čeho se to skládá a jaké živiny to tělu přináší.