Dokáží nám doplňky stravy nahradit vyvážený jídelníček?

Dokáží nám doplňky stravy nahradit vyvážený jídelníček?

V dnešní uspěchané době je poměrně náročné hlídat si správné stravování. Na Nový rok si všichni dáváme předsevzetí, jak budeme jíst zdravě, do práce si budeme vařit zdravé obědy do krabiček a obloukem se vyhneme návštěvám fastfoodů. Už po pár prvních týdnech máme však spoustu výmluv a omluv, proč nejsme schopni zdravé stravování dodržovat. Všechny tyto výmluvy by se daly shrnout do jednoho slova – čas.

Pracovní vytížení, studium či péče o děti nám často nenechávají dostatek času na to, co bychom chtěli. Když potom v osm hodin večer konečně usedneme do pohodlí našeho gauče, to poslední, na co v tu chvíli myslíme, je příprava vyvážené a zdravé stravy na další den. Kromě toho, že příprava zdravého jídla zabírá poměrně hodně času, je také náročná na suroviny. A tak je mnohdy jednodušší sáhnout po vlašském salátu, který se na nás v ledničce „směje“, než si připravovat zdravý salát z čerstvé zeleniny.

Do zdravého stravování se tak pustíme často až ve chvíli, kdy nás začnou trápit kila navíc. Krátkodobá přísná dieta spolu s pravidelným pohybem v naší oblíbené posilovně nám sice pomůže dostat se zpět do formy, nicméně naše tělo nedokáže „předzásobit“ na dobu, kdy bude zase o vitamíny ochuzováno. Vyvážený jídelníček je totiž důležitý nejen ve chvíli, kdy chceme získat krásnou figuru, ale v průběhu celého našeho života. Abychom si tak nemuseli celý život přísně hlídat každé sousto, nabízí se pomoc ve formě doplňků stravy.

Doplňky stravy mají nejčastěji podobu tabletky, která obsahuje koncentrované zdroje vitamínů, minerálních a jiných látek, které příznivě ovlivňují náš výživový stav. Mezi doplňky stravy řadíme obecně multivitaminové přípravky, antioxidanty nebo přípravky s obsahem minerálních látek.

Přestože doplněk stravy není totéž, co léky, není na škodu se ohledně jejich užívání poradit s lékařem nebo lékárníkem. V lepším případě by se nám totiž mohlo stát, že se jejich pozitivní efekt mine účinkem a v horším by nám mohly způsobit zdravotní potíže. Například vitamíny rozpustnými v tucích, se totiž můžeme i předávkovat. A kdy se tedy užívání doplňků stravy vyplatí?

Pestrou stravu a čerstvé potraviny zkrátka nic nenahradí. Pokud tedy máme možnost, měli bychom volit raději čerstvé potraviny, které obsahují potřebné vitamíny. Potravinové doplňky nám však mohou pomoci například v případech, kdy nás trápí různé potravinové alergie a výběr potravin se nám tak výrazně zužuje. Doplňky stravy jsou také nepostradatelným pomocníkem v momentě, kdy naše tělo potřebuje určitý typ živiny výrazně zvýšit. To se může stát například v těhotenství či při určitém onemocnění.