Zastavit čas neumíme, ale zpomalit stárnutí ano

Zastavit čas neumíme, ale zpomalit stárnutí ano

Znáte tuto dětskou hádanku? „Ráno chodí po čtyřech, v poledne po dvou a večer po třech“. Docela trefně popisuje tři vývojové fáze člověka. V dětství leze, pak chodí vzpřímeně a na konci života o holi. Čas se sice zastavit nedá, ale proces stárnutí díky správnému přístupu k životu trochu zpomalit.

V našem těle je kolem svou stovek kostí a stovky kloubů. A ty se začínají ozývat po padesátce, někdy dokonce dříve. Své zkušenosti s jejich bolestí mají i velmi mladí lidé, většinou vrcholoví sportovci. Proto se nesmí zanedbávat kloubní výživa, při správné, vyvážené stravě a dostatku pohybu si tělo bere z potravy všechno potřebné. Když se ale začínají objevovat první problémy, je třeba myslet na doplňkové stravy, které kloubům přinesou tolik potřebnou úlevu. Musejí obsahovat především kolagen a potom takové látky, jako je glukosamin-sulfát, kyselina hyaluronová, draslík, hořčík, měď a zinek. Pomohou také vitamíny zejména D, K a C. S výběrem vhodných doplňků je dobré poradit se s lékařem nebo lékárníkem, protože některé látky, obsažené  doplňcích stravy se nemusejí snášet s užívanými léky, jiné naopak ve správné kombinaci fungují daleko efektivněji. Doplňky stravy se prodávají v tekuté podobě, v tabletách, kapslích nebo v podobě želatiny, takže je určité možné si vybrat přesně to, co konkrétnímu člověku nejvíce vyhovuje. Protože artróza  přináší nejen velkou bolest, ale neléčená i snížení funkčnosti  kloubů, zhoršenou pohyblivost a nakonec třeba i deformaci, je v tomto směru určitě lepší neexperimentovat.

Stárnutí přináší také estetické proměny. Kůže stárne, ztrácí pružnost, ve tváři se objevují vrásky, na rukách a obličeji pigmentové skvrny nebo i různé kožní výrůstky. Pleťová kosmetika, by se proto měla užívat už od mládí, zejména taková, která chrání kůži před slunečními paprsky.