Fyzioterapie není jen rehabilitace. Pomoci nám může mnohem víc

Fyzioterapie není jen rehabilitace. Pomoci nám může mnohem víc

Spousta lidí se mylně domnívá, že fyzioterapie a rehabilitace jsou jedno a totéž. I když nám obě tyto služby mají pomoci k lepší fyzické kondici, jejich význam a průběh se podstatně liší. Zatímco na rehabilitaci jdeme až v případě, kdy potřebujeme tělo napravit po nějakém úrazu či operaci, fyzioterapeuta můžeme navštívit úplně zdraví.

Smyslem fyzioterapie není odstranění akutních potíží jako u rehabilitace, ale jejich možných příčin. Fyzioterapeut nás učí, jak v životě fungovat, aby bylo naše tělo i duše v harmonii neboli abychom mohli dělat to, co nás baví, aniž bychom tím jakkoliv nepříznivě zatěžovali náš fyzický aparát. Dodržování zásad zdravého životního stylu totiž nutně nemusí spočívat jen ve vyváženém jídelníčku a pravidelných návštěvách posilovny. Důležitá je také například správná chůze, sezení či dýchání. Veškeré nezdravé návyky, které si v průběhu života na našem těle vytváříme, se totiž mohou později proměnit ve vážná zdravotní omezení.

Fyzioterapeuta tak potřebují nejen vrcholoví sportovci, ale také například lidé se sedavým zaměstnáním. Většina lidí však fyzioterapeuta vyhledá až v případě, kdy je začne něco bolet. I s tímto se dá pochopitelně pracovat, nicméně preventivním vyšetřením a konzultací bychom si takové trápení mohli ušetřit.

Kromě soukromých fyzioterapeutů, které vídáme většinou ve společnosti vrcholových sportovců, můžeme navštívit také fyzioterapeutickou ambulanci, která může být součástí obvodních poliklinik, nebo může být provozována v soukromých nestátních zařízeních. Ambulantní péče však nemusí být nutně hrazena zdravotní pojišťovnou. Ta ji financuje většinou pouze v případě, kdy ji doporučí lékař. To už je často ale příliš pozdě.

V nejhorším případě se můžeme s fyzioterapeutem setkat také v nemocnici, a to na oddělení intenzivní péče. Zde pracují fyzioterapeuti s pacienty v těžkém stavu po selhání základních životních funkcí. Po převezení na běžné oddělení navazují fyzioterapeuti na práci svých kolegů a spolu s pacientovou rodinou se mu snaží dopomoci k co možná největší samostatnosti a úlevě od potíží. Takto se však chce s fyzioterapeutem setkat jen málokdo.